Katar: Teslim etmeyeceğiz!

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, “Karadavi’yi teslim etmeyeceğiz. Çünkü o, yetmişli yıllardan bu yana bir Katar vatandaşı ve terörist değil” dedi.

Siyaset 29.09.2017, 15:11 29.09.2017, 15:15
Katar: Teslim etmeyeceğiz!
Al Sani, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin Mısır’a teslimi konusunda yöneltiyen soruyu ise “Karadavi’yi teslim etmeyeceğiz. Çünkü o, yetmişli yıllardan bu yana bir Katar vatandaşı ve terörist değil. Kendisine ait bakış açısı olan siyasi bir muhalif sadece.” şeklinde yanıtladı.
 
Katar’ın Mısır ile bazı KİK ülkeleri gibi Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nı (İhvan) terör listesine almadığını belirten Al Sani, ülkeleri tarafından talep edilmelerine rağmen bu kişilerin Katar’da kalmasına izin verme nedenlerine ilişkin şunları söyledi:
 
“Bu kişilerin ülkemizde bulunuşu siyasi muhalif olmaları nedeniyledir. Sadece Mısır’dan değil, başka ülkelerden de siyasi muhalifler burada yaşıyor. Biz bu kişilerin Katar’da siyasi faaliyetlerde bulunmasına ve Katar’ı ülkelerini kötülemek ve saldırmak için kullanmalarına izin vermiyoruz.”
 
Ülkesinin Mısır halkına destek verdiğini dile getiren Al Sani, Mısır’daki yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırımlarının ülke halkına hizmet etmesi için çekilmediğini kaydetti.
 
Al Sani, “Katar şuna inanıyor: Mısır’ın güçlü olması, Arap dünyasına olumlu yansır.” diye konuştu.
 
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran’da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmelerinin ardından Körfez’de kriz patlak vermişti. Katar’a ambargo uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı
 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak 03:27
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü