Kuzey Kore: "Dünya, ABD Gangsterlerinin Cezalandırılışına Tanık Olacak!"

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi nükleer füze denemeleri yapan Kuzey Kore'ye karşı olası yaptırımları görüşmeye hazırlanırken , Kuzey Kore ABD'yi yeni yaptırımlar önermeye devam etmesi halinde 'büyük acı ve sıkıntılar' yaşayacağı konusunda uyardı.

Siyaset 12.09.2017, 11:30
Kuzey Kore: "Dünya, ABD Gangsterlerinin Cezalandırılışına Tanık Olacak!"

Bugün gerçekleşecek güvenlik konseyi toplantısında ABD'nin Kuzey Kore'ye ham ya da işlenmiş petrol ürünleri ve doğal gaz sıvıları ile tekstil ihracatını tamamen yasaklamayı ve Kim Jong-Un'a da uluslararası seyahat kısıtlaması getirmeyi önereceği ifade ediliyor.
 
BBC'nin haberine göre, Pyonyang hükümeti BM'nin, yaptırımlar konusunda ABD'nin baskısı altında kaldığını ve ABD'nin bu yaptırım kararlarının alınması için BM'ye "rüşvet niteliğinde bir ücret" ödeyeceğini belirtti.
 
ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin ise BM Güvenlik Konseyi'nde Kuzey Kore'ya karşı alınacak ek önlemler üzerinde anlaşma sağlanamaması halinde, Trump'ın Kuzey Kore ile ticaret yapan ülkelere yaptırım uygulayacağını söyledi.
 
Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan Pazartesi günü yapılan açıklamada, "ABD'nin konuya uluslararası hukuk dışında bir çözüm getirmesi durumunda aynı şekilde cevap verilecektir" ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore'nin yaptığı açıklamada ise olası yaptırımlar karşısında ülkenin elindeki tüm araçların kullanılmaya hazır olduğu belirtilerek, bu durumun ABD'ye tarihinin en büyük acı ve sıkıntılarını yaşatacağı vurgulandı.
Açıklamada ayrıca "Dünya ABD gangsterlerinin Kuzey Kore tarafından nasıl cezalandırılacağına tanık olacak" ifadeleri de yer aldı.

BM yetkilileri, Kuzey Kore'nin bu yılın ilk altı ayı içinde Çin'e ve diğer ülkelere en az 270 milyon dolarlık kömür ve demir gibi maddeleri yasadışı biçimde ihraç ettiğine inanıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü