Soykırımın Ortağı Bangladeş, Arakanlılara Kapısını Kapattı!

Çin destekli Myanmar hükümeti tarafından zulüm gören Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'te yakalanıp tekrar geri gönderiliyor.

Siyaset 29.08.2017, 14:04 29.08.2017, 14:09
Soykırımın Ortağı Bangladeş, Arakanlılara Kapısını Kapattı!
Myanmar ordusu Arakan vilayetinde sözde “teröre karşı” ilan ettiği saldırılarında, rohingya Müslümanlarını hedef alıyor. 800 bin kişinin yaşadığı Maungdaw, Buthidaung ve rathedaung şehirlerini kuşatma altında alan Myanmar ordusu katliam yapıyor. Görgü tanıkları askerlerin hedef gözetmeksizin ateş açtığını, bebeklerin dahi hedef alındığını belirtiyor. Askerler silahsız, canlarını kurtarmak için kaçan sivilleri hedef alırken, Müslümanların yaşadıkları evleri de ateşe veriyorlar. Myanmar ordusunun katliamlarına şahit olanlar, Rohingya Müslümanları için hiçbir alanın binanın güvenli olmadığını, insanların hastane ve marketler dahil olmak üzere herhangi bir yere gitmeye korktuklarını belirtiyor. Sosyal medya mecralarına yüklenen videolarda yüzlerce Rohingyalı erkek, kadın ve çocuğun sadece üstlerindeki elbiseler ile pirinç tarlalarına sığındığını görülüyor. Myanmar ordusunun saldırısı ile 100 bine yakın Rohingyalı Müslüman’ın Bangladeş’e doğru kaçtığı, ordunun geçtiği bölgelerde, kundaklama, yargısız infaz ve cinsel saldırılarda bulunduğu aktarılıyor. Arakan eyaletinde 1,1 milyon Müslüman açlık ve sefaletle yüzyüze yaşıyor, Rohingyalar Budist çoğunluk tarafından yoğun ayrımcılığa maruz bırakılıyor.

Bangladeş hükümeti katliamdan kaçmak isteyen Rohingyalı Müslümanların ülkeye girişine izin vermiyor. Binlerce Rohingyalı Müslüman, 3 gündür sınır bölgesinde bekliyor. Cuma günü başlayan çatışmaların ardından yaklaşık 3 bin Rohingyalı kaçak olarak Bangladeş’e girmeye başardı. Hükümet güçleri tarafından kaçaklara yiyecek dağıtılırken, alınan karar sonrası Bangladeş sınır muhafızı (BGB) tarafından giriş kapıları kapatıldı. Bangladeş’in, ülkeye sığınmak isteyen Müslümanları ise tutuklayarak geri gönderdiği öğrenildi. BGB Genel Müdürü General Abul Hossain, dün yaptığı açıklamada, “Bangladeş Myanmar arasında dostluk ilişkisine inanıyoruz. Başlatılan çatışmadan sonra yaklaşık 3 bin kişi kaçak olarak bölgeye girdi. Ancak biz ülkemize giriş yapılmasına izin veremeyiz. Gerekirse bölgedeki güvenliği daha da güçlendireceğiz” dedi. Hossain, “Girenleri tutuklayıp geri göndermeye karar verdik. 500 kadar kişi tutuklandı.” ifadelerini kullanarak Rohingyalıları soykırımın kucağına attıklarını adeta itiraf etti.

Arakan'ın Alyan'ı

Katliamdan kaçıp Bangladeş’e girmeye çalışan bir ailenin bebeği, Naf nehrinde botun batması sonucu hayatını kaybetti. Bebeğin cansız bedeninin fotoğrafı sosyal medyada büyük yankı buldu. Acı fotoğraf karesi, geçen yıl Bodrum’da mülteci botunun batması sonucu boğularak hayatını kaybeden Suriyeli Aylan bebeği hatırlattı.

Nobelli Lider Müslümanları Suçluyor!

BM Mülteciler Yüksek Temsilciliği, 3 bin kişinin Myanmar’dan Bangladeş’e geçtiğini aktardı. Ancak önceki gün Bangladeş sınır muhafızları, sığınmacıları geri çevirmeye başladı. Myanmar’ın Nobel Barış ödüllü lideri Aung San Suu Kyi Müslüman grupları suçladı. Suu Kyi, “Teröristler, cephe hattında çocukları kullanarak güvenlik güçleriyle savaşıyor, etnik azınlığın köylerini yakıyor. Aşırılıkçı teröristlerle ilgisi olmayan sivillerin endişe etmesine gerek yok” dedi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:26
Akşam 19:08
Yatsı 20:27
Günün Karikatürü Tümü