Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde programın açılışında yaptığı konuşmada savunma sanayiindeki son gelişmeleri aktardı. Radar sistemleri harp alanının ve sınır güvenliğinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldiğini aktaran Demir, Alçak İrtifa Radar Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Demir şu ifadeleri kullandı;

“Radar sistemleri harp alanının ve sınır güvenliğinin temel ve vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir, bunu da çok yakından biliyoruz. Bu nedenle askeri ve sivil radar sistemlerine yönelik orta ve uzun dönemdeki ihtiyaçlarımızın yurt içinden karşılanması ve bu alanda yerli sanayinin kabiliyetlerinin geliştirilmesi, üniversite ve araştırma merkezlerimizin de bilgi birikiminin kullanılarak savunma sanayisinde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda erken ihbar radar sistemi ailesinin yeni ürünü olan ‘Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesi’nin ilk ürününü yakın zamanda envantere vereceğiz.

Güvenlik güçlerimizin kabiliyetlerini ciddi ölçüde arttıracak milli radar sistemlerimizin sayılarının önümüzdeki dönemde artırılmasını planlıyoruz. Bu amaçla yeni bir gelişme olarak, bu yıl içinde Erken İhbar Radar Sistemi ailesi kapsamında ilave radar alım sözleşmeleri imzaladık ve imzalamaya devam ediyoruz.”

Roket ve havan saldırılarına karşı yerli C-RAM radarı geliştirilecek

4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesinde konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konuşmasında hudut bölgesindeki havan ve roket saldırılarına dikkat çekerek bu konuda yapılan çalışmalara değindi. Demir konuşmasında: “Roket ve havan mühimmatlarının erken tespit edilmesi için radar geliştirilmesine yönelik çalışmalar başladı.”  ifadelerinde bulundu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği – MÜSİAD Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi – MRBS, Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde 21 Mart 2023 tarihinde başladı. İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın destekleriyle hayata geçirilen MRBS, askeri radar ve sınır güvenliğine odaklanan en kapsamlı etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Defence Türk