Alman polisi, İsrail'in Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yönelik soykırımını kınayan bir pankart açan İsrailli Yahudi bir kadını, ülkede Filistin yanlısı seslere yönelik baskıların arttığı bir dönemde gözaltına aldı.

İnternette dolaşan bir videoda, Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan Yahudi bir kadın, geçtiğimiz günlerde tek başına gösteri yaparken ve elinde "Bir Yahudi ve İsrailli olarak: Gazze'deki soykırımı durdurun" yazılı bir pankart tutarken görülüyor. Daha sonra polis memurları tarafından durdurulan ve bir polis minibüsüne götürülen kadın burada sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Gürcistan'da ‘foncular’ sokaklara indi: "Ajanlık yasası" ülkeyi yeniden karıştırdı! Gürcistan'da ‘foncular’ sokaklara indi: "Ajanlık yasası" ülkeyi yeniden karıştırdı!

Kadının daha sonra, 2002 yılında Almanya'ya taşınan ve Orta Doğu'da Adil Barış için Yahudi Sesi (EJJP) yönetim kurulunda yer alan İsrailli sertifikalı bir psikanalist olan Iris Hefets olduğu tespit edildi. DiEM25 (Avrupa'da Demokrasi Hareketi 2025) yayın organına verdiği son röportajda Hefets, tek başına gösteri yaparak "Alman hükümetinin göstermek istediği gibi tüm Yahudilerin aynı düşünmediğini göstermek istedim" dedi.

Memurların "doğrudan bana geldiklerini ve yaptığım şeyin yasak olduğunu söylediklerini" anlattı. "Onlarla tartışmaya başladım, onlara anayasanın nasıl olduğunu anlattım... ve [gösteri yapma] hakkımda ısrar ediyordum".

Daha sonra "beni gözaltına alıp polis arabasına [minibüsüne] götürdüler, kimliğimi de aldılar [ve] bana orada Filistin yanlısı bir gösteri yapmanın yasak olduğunu söylediler. Ben de onlara bunun İsrail yanlısı bir gösteri olduğunu söyledim: ailem orada yaşıyor, bence İsrail'in de sonu geldi, çünkü İsrail çıkmaz bir sokağa doğru manevra yapıyor. Orada yaşayan ailem ve arkadaşlarım için de endişeliyim."

Kendisini sorgulayan iki polis memurunun "bana sempati duymaya başladığını... Biri kimliğimi aldı, geri geldi ve bana aslında üzgün olduğunu, haklı olduğumu [söyledi]". Daha sonra, "gitmeme izin verdiler ve bunu güvenliğim için yaptıklarını söylediler" diye alay etti. Görevliler daha sonra kadının pankartı taşımaya ve gösteri yapmaya devam etmesine izin verdi, ancak bunu alanın ortası yerine sadece bir köşesinde yaptı.

"Ayrıcalıklı olduğumu biliyorum. İsrailliyim, Yahudiyim, kadınım, beyaz saçlı yaşlı bir kadınım. Eğer Arap görünümlü genç bir erkek olsaydım, dayak yerdim" dedi. Filistinlilerin, destekçilerinin ve Müslümanların ülkedeki kısıtlamalarına ve koşullarına da dikkat çeken Hefets, "Almanya'da şu anda Müslüman olmak korkunç bir şey. Filistinli olmak ise tam bir felaket... Yani onlar artık Berlin'deki Yahudiler."

Son birkaç yıldır, ülkenin federal sistemi genelinde Alman makamları, İsrail'e yönelik eleştirileri engellemek suretiyle Yahudileri korumaya yönelik "özel bir sorumluluğu" olduğu gerekçesiyle Filistin yanlısı gösteri ve protestoları bastırmakta.

Filistinli direniş grubu Hamas'ın İsrail'e yönelik operasyonu ve ardından işgal ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik bombardıman ve işgalinin ardından bu tutum son haftalarda daha da sertleşti ve arttı.