Hamas'ın taarruzundan sonra İngilizler kudurdu Hamas'ın taarruzundan sonra İngilizler kudurdu

Fransa’da çiftçiler, ülkenin dört bir yanında 77 noktada eylem gerçekleştirdi. Ulusal Tarım Çiftçileri Sendikaları Federasyonu (FNSEA), toplamda 55 binin üzerinde üretici köylünün, 32 binin üzerinde traktörüyle perşembe günü gerçekleştirilen eylemlere katıldığını açıkladı. Birçok otoyol ve otobanlardaki ablukalar devam ediyor.

Perşembe akşamı bazı şehirlerde durum çok gergindi. Agen’de çiftçiler tren istasyonları önüne çöp ve çamur dökerek rayları kapattı ve Marmande ile Agen arasında tren seferleri durdu. Bordeaux’da ise çiftçiler valiliğin önüne saman, çamur ve lastik döküp ateşe verdi. Bordeaux ve Toulouse şehirlerinin güzergahında bazı önemli geçiş noktalarındaki tren raylarının üzerine büyük ağaç dalları, traktör lastikleri ve çeşitli metal parçaları yığarak, Devlet Tren Demir Yollarına (SNCF) ait hatlarda trafiği bir süreliğine bloke etti. Tren trafiğinin yeniden sağlanması saatler sürdü.

FNSEA ve Jeunes Agriculteurs sendikaları, başkent Paris ve çevre şubeleri üyelerini bugün Paris ve çevresindeki ana yollarda toplanıp daha güçlü abluka eylemleri yapmaya çağırdı. Fransa Başbakanı Gabriel Attal ve Tarım Bakanı Marc Fesneau’nun bugün Haute-Garonne bölgesini ziyaret edecekleri duyuruldu. Attal’ın kabine sözcüsü ise başbakanın somut önerilerde bulunacağını açıkladı.