Foreign Policy tarafından yayınlanan bir makalede uzmanlar, Çin'in gelişmiş askeri teçhizat üretimi için gerekli olan nadir toprak mineralleri üzerindeki hakimiyetinin ABD "ulusal güvenliği" için ciddi bir tehdit oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Azerbaycan: Ermenistan mevzilerimize ateş açtı! Azerbaycan: Ermenistan mevzilerimize ateş açtı!

Çin şu anda savaş uçakları, füze yönlendirme sistemleri ve diğer gelişmiş askeri teknolojilerin üretimi için hayati önem taşıyan dünya nadir toprak mineralleri üretiminin %80'inden fazlasını kontrol ediyor.

ABD ordusu, yerli üretimi arttırmak ve diğer ülkelerle ortaklıklar kurmak da dahil olmak üzere bu minerallerin alternatif kaynaklarını güvence altına almanın yollarını araştırıyor. Ancak nadir toprak mineralleri için alternatif kaynaklar bulmanın zorlu ve zaman alıcı bir süreç olması bekleniyor.

ABD ordusu, Çin'in bir çatışma sırasında tedarik zincirini bozarak ulusal savunmayı tehlikeye atabileceğinden endişe ediyor.

Sonuç olarak ABD, tedarik zincirini çeşitlendirmeye ve Çin'e olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Makaleye göre ABD ordusu, kritik minerallerin stoklanması gibi olası tedarik zinciri aksaklıklarının etkisini azaltmanın yollarını da düşünüyor.