ABD'de İç Savaş Kapıda!

Dünyayı yangın yerine çeviren Batı'nın borusu patladı. Vietnam, Afganistan, Irak, Suriye derken onlarca ülkeyi vahşet alanına çeviren ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrinde göstericiler birbirine girdi.

Amerika 12.08.2017, 23:48 12.08.2017, 23:55
ABD'de İç Savaş Kapıda!
Charlottesville şehrinde Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine, bir grubun başlattığı protesto gösterilerinde kavga çıktı. Grubun silahlarıyla geldiği gösteri alanına karşıt grupların gelmesi üzerine şehirde gerilim yükseldi. Grupların zaman zaman birbirlerine saldırması üzerine Charlottesville Belediyesi bölgede olağanüstü hal ilan etti.

Vali Terry McAuliffe, Ulusal Güvenlik güçlerinin bölgede güvenliği sağlaması için gerekli emri verdiğini açıkladı. ABD medyası, Vali'nin olağanüstü hal emrine kadar bölgede güvenlik güçlerinin yeterince önlem almadığını belirtti. Cuma gecesi Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler taşıyan protestocular, Virginia Üniversitesinde düzenledikleri gösteri sırasında "Yahudiler yerimize geçemeyecek", "Kan ve toprak", "Tek halk, tek ulus, göçe son" sloganları atmıştı.

Göstericiler, Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee'nin Charlottesville'deki heykelinin kaldırılması planına karşı şehirde toplanmaya başlamıştı. Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, göstericilerin düzenlediği gösteriyi "Korkakça bir nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü" sözleriyle eleştirmişti.

Virginia'da geçen ay da Ku Klux Klan destekçileri gösteri düzenlemişti. ABD'de Konfederasyona üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunuyordu. Toplumun önemli bir bölümü tarafından "bölücü ırkçı sembol" olarak kabul edilen, güney eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı da çoğu eyalet tarafından kaldırılıyor.

"Artık rüzgâr kıbleden yana esiyor"

Salih Mirzabeyoğlu’nun dediği gibi “Artık rüzgâr kıbleden yana esiyor!” ve bu rüzgârın karşısında kimse duramayacak. Tarihi savaş, kan, işkence ve sapıklıklarla dolu olan Batı'da kriz ve iç savaş her geçen gün çığ gibi büyüyor. Mezhep savaşlarını, birinci ve ikinci dünya savaşlarını çıkarmış, başta İslâm coğrafyası olmak üzere tüm dünyanın üzerine bombalar yağdırmış, dünyayı kan gölüne çeviren ABD'de bu gösteriler biteceğe benzemiyor.
Türkiye'de her meseleye balıklama atlayan ve burnunu sokan ABD, kendi arkasındaki çatlağı ise görmezden geliyor.

 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29
Günün Karikatürü Tümü