10-11 Temmuz’da Litvanya’da NATO zirvesi düzenliyor. İsveç’in yakın zamanda NATO üyesi olup olmayacağına ilişkin belirsizlik Vilnius Zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında yapılan üçlü görüşme sonrasında giderildi. Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine vize verdi.

Tarihçi Şükrü Altın: Bugün ders kitaplarında gerçek tarih yok! Tarihçi Şükrü Altın: Bugün ders kitaplarında gerçek tarih yok!

Dün Erdoğan, zirve öncesi İsveç'e yönelik mesajlar vermiş “Önce gelin Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya'nın önünü nasıl açtıysak, İsveç'in de önünü açalım." demişti. Zirveye kalmadan İsveç'in üyeliğine müsaade edildi.

Üçlü görüşme sonrası bildiri yayınlandı.

Bildiride, müttefikler arasında savunma ticareti ve yatırımına yönelik hiçbir kısıtlama, engel veya yaptırım olmaması gerektiği ilkesine bağlı olunduğu belirtildi ve bu tür engellerin ortadan kaldırılması için çalışılacağı mesajı verildi. NATO’ya terörle mücadele koordinatörü atanması kararı da alındı. Koordinatör, Genel Sekreter’in özel temsilcisi olacak. Stoltenberg, NATO’nun terörizmin her türlüsünü kınadığını söylemekle yetindi.

Peki, Türkiye İsveç’in NATO üyeliğine göz yumma karşılığında ne aldı? Gazeteci-Ardan Zentürk’e sorduk.

“Batılıların finans kurallarını uygulayarak bunlarla mücadele edemezsin”

Zentürk, “Türk ekonomisinde neler oluyorsa, dış politikasında da aynı şey yaşanıyor. 2017’den beri Star gazetesinde ne yazıyordum? Millî Bekâ Ekonomisi Kongresi diye bir şey toplamalıyız demiştim. Biz bu tür ekonomi programlarıyla emperyalizme karşı mücadele edemeyiz dedik. Çünkü, sen bir yanından Batı ile hesaplaşma peşindesin, bir yandan da neo-liberal politikalar uyguluyorsun. Neo-liberal politikaları bu adamlar keşfetmiş zaten. Sen kiminle neyin mücadelesini, nasıl veriyorsun? Geldiğin noktaya bak şimdi…” dedi.

Meselenin iktisadî tarafını irdeleyen Zentürk, Türkiye’nin, Batılı finans sistemlerinin kurallarına göre oynadığını söyleyerek, “İşte böyle yaparsan, Vilnius’a seni çağırırlar, böyle de İsveç’in NATO üyeliğini onaylatırlar. Daha neler yapacaklar acaba?” diye sordu.

“Sadece silah ambargosu kalktı, ne FETÖ ne PKK’ya dair hiçbir şey yok!”

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesinin karşısında neler aldığını sormamız üzerine konuşan Zentürk, “Hiçbir şey alamazsınız ki. Onlar bu işi gayet iyi bilirler. Hiçbir şey de vermediler zaten. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan diyor ki, ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik süreciyle, İsveç’in NATO üyeliği arasında bir bağ yoktur.’ Öyleyse bitti! Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında üçlü mutabakat vardı değil mi? Üçlü mutabakat maddelerinin biri hariç hiçbiri yerine getirilmedi. Bir tek silah ambargosu kalktı. O da İsveç’in işine gelir bir yerde, sonuç itibarıyla… Ne FETÖ, ne de PKK’ya dair hiçbir şey yok! Hiçbir geri verme falan da söz konusu değil. Ama sen diyorsun ki ‘beni Avrupa Birliğine al.’ Almanya Başbakanı Olaf Scholz açıklama yaptı, ‘NATO ayrı, Avrupa Birliği ayrı’ dedi. Öyle bir şey yok yâni, konu kapandı.” diye konuştu.

Haber: Oğuz Can Şahin