Caparov, çatışmaların yaşandığı Tacikistan sınırına gitti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ülkesiyle Tacikistan arasında çatışmaların yaşandığı Kırgız-Tacik sınırındaki bölge halkıyla bir araya geldi.

Asya 25.12.2022, 15:24
Caparov, çatışmaların yaşandığı Tacikistan sınırına gitti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ülkesiyle Tacikistan arasında çatışmaların yaşandığı Kırgız-Tacik sınırındaki bölge halkıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Caparov'un, bu yıl 14-17 Eylül'de trajik olayların yaşandığı ülkenin güneyindeki Batken bölgesindeki sınır ilçe ve köylerini ziyaret ettiği belirtildi.

Caparov, çatışmada yakılan evlerin yerine inşası süren veya tamamlanan toplam 147 konutun bulunduğu Batken bölgesine bağlı Batken ilçesindeki Ak-Say, Kapçıgay, Min-Örük ve Dostuk köylerini ziyaret etti.

Kendisini milli marş okuyarak karşılayan çocuklara teşekkür eden Caparov, bölge halkına, bölgenin kalkınması yönelik yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Bazı konutlarda incelemelerin ardından inşaat işlerinin hızlandırılması talimatı veren Caparov, bölgedeki Dostuk ve Kapçıgay adlı sınır karakollarını ziyaret etti ve altyapı çalışmalarını inceledi.

Ak-Say köy sakini Talay Nazaraliyev, "16 Eylül'de evim yakıldı. Devletimiz bana eskisinden daha güzel ve modern kırmızı kerpiçten ev inşa ederek teslim etti. Devletimize ve halkımıza çok teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışma

Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki milli muhafız birlikleri arasında bu yıl 16 Eylül'de çatışma yaşanmıştı.

Çatışma sonucunda 59 Kırgızistan vatandaşı hayatını kaybetmiş, 200'e yakın kişi yaralanmış ve 140 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

İki ülkenin sınır boyundaki Kırgız yerleşim birimlerinde 400'den fazla yapı zarar görmüştü.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı da sınırdaki çatışmada 25 sivilin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü