Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Avrupa ülkelerinin gelecek kış doğalgaz tedarik etmesinde zorlanabileceği uyarısı yaptı.

Birol: "Bu kışı atlattık ama bir kış daha geliyor. Benim uyarım, gelecek kış bu kıştan daha zor olabilir." 

Bazı Avrupa Birliği liderlerinin enerji krizi karşısında sağlanan başarı dolayısıyla kendilerine "aşırı güvendiklerini" söyleyen Fatih Birol, "Bu kışı atlattık ama bir kış daha geliyor. Benim uyarım, gelecek kış bu kıştan daha zor olabilir." ifadelerini kullandı.

Birol, Avrupa ülkelerinin bu kış döneminde Rusya'dan boru hattı gazı yerine piyasalardan fazla miktarda LNG ithal edebildiği için şanslı olduklarını söyledi.

Avrupa'nın bu yılı ciddi sorunlar yaşamadan geçirebilmesinin sebeplerinden birinin de nispeten ılıman kış dönemi olduğunun altını çizerek, "Kimse, gelecek kışın bu kış kadar ılıman geçeceğini garanti edemez." değerlendirmelerinde bulundu

Önümüzdeki 2 yıl AB için zorlu geçeçek

Enerjiden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Kadri Simson da "İşlerin kolaylaştığı yanılsamasına kapılmamalıyız. Bu yıl ve gelecek yıl zorlu olacak. Pek çok belirsizlik devam ediyor." ifadelerine yer verdi. 

Simson sözlerini "Bütün üye ülkeleri ve şirketleri, Rus LNG'sini satın almayı bırakmaya ve mevcut sözleşmeler sona erdikten sonra Rusya ile herhangi bir yeni gaz sözleşmesi imzalamamaya teşvik ediyorum." diyerek noktaladı.