AB’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz yaptırımları 1 yıl uzatıldı

Avrupa Birliği Konseyi, Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları 1 yıl süreyle, 12 Kasım 2022'ye kadar uzattı.

Avrupa 12.11.2021, 11:12
AB’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz yaptırımları 1 yıl uzatıldı

Avrupa Konseyi’nin açıklamasında; Doğu Akdeniz’de “yetkisiz” olarak nitelendirdiği sondaj faaliyetlerinden "sorumlu kişi ve kuruluşlara karşı hedefli olarak getirdiği sınırlayıcı tedbirlerin uygulamaya" devam edeceği ifâde edildi.

Konseyin kararı yarın AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanacak ve sonraki gün yürürlüğe girecek.

“Doğu Akdeniz’deki yasadışı sondaj faaliyetlerine yönelik yaptırım rejimi 1 yıl uzatıldı” başlıklı kararda şu ifâdeler yer alıyor:

“Konsey bugün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yetkisiz sondaj faaliyetlerine tepki olarak almış olduğu kısıtlayıcı tedbirler çerçevesini bir yıl süreyle 12 Kasım 2021 tarihine kadar uzatma kararı almıştır.Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz'de hidrokarbonlarla ilgili yetkisiz sondaj faaliyetlerinden sorumlu veya müdahil olan kişi veya kuruluşlara hedefli kısıtlayıcı tedbirler uygulayabilecektir. Bu tür kısıtlayıcı önlemler aşağıdakilerden oluşur: Listedeki kişi ve kuruluşlar için mal varlıklarının dondurulması ve AB'ye seyahat yasağı. Ayrıca, AB kişileri ve kuruluşlarının listelenenlere fon sağlamaları yasaktır. Şu anda iki kişiye yaptırım uygulanıyor”

Karara iliştirilen “Arka plan” başlıklı bölümde ise “Doğu Akdeniz'de izinsiz sondaj faaliyetlerine karşı yaptırım rejimi, 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde Avrupa Konseyi tarafından onaylanan 14 Ekim 2019 tarihli kararın doğrudan takibidir. AB, bu kararıyla uluslararası hukuka uygun olarak egemenliğine ve egemenlik haklarına saygı konusunda Kıbrıs (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ile tam dayanışmasını teyit etmiş ve Yüksek Temsilci ve Komisyonu kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve için öneriler sunmaya çağırmıştı” yazıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü