Almanya'da doğalgaz rezervi kritik seviyede

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, doğalgaz rezervlerinin yüzde 30'un biraz altında olduğunu ve durumun endişe verici olduğunu belirtti. Almanya’nın doğalgaz sıkıntısı nedeniyle "Ulusal Gaz Rezervi Yasası" çıkarmaya hazırlandığı ifade edildi.

Avrupa 28.02.2022, 23:10
Almanya'da doğalgaz rezervi kritik seviyede

Rusya'nın Ukrayna topraklarına yönelik başlattığı askeri harekatın iki ülke arasında savaşa dönüşmesinin ardından, dünyadan ve Türkiye'den savaşın durdurulması yönünde çağrılar geldi. Saldırının ardından Rusya’ya yaptırım uygulayan Almanya’da doğalgaz sıkıntısı başladı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, doğalgaz rezervlerinin yüzde 30'un biraz altında olduğunu ve durumun endişe verici olduğunu belirtti.

Bağımlılığın Azaltılması Mesajı

“Ulusal Gaz Rezervi Yasası” ile gelecekte depolama tesislerinin hangi önemli tarihte ne kadar dolu olması gerektiği konusunda kanuni bir çalışmanın yapılmasını isteyen Bakan Habeck, Almanya’nın doğalgazda kritik bir seviyeye düşmesini ve fiyatların hızla yükselmesini önlemek, Rus gazından bağımsız hale gelmesi için kanuni bir düzenlemenin şart olduğunu ifade etti.

''Depoları Doldurmayı Hedefliyoruz''

Habeck, "Ukrayna’ya Rusların saldırması aciliyeti aşırı derecede artırdı. Yapılacak gaz depolama tesislerinin ülkenin kış aylarını geçirebilmek için yetecek miktarda olması gerekiyor. Gaz fiyatlarının ucuz olduğu döneme bakılmaksızın halkın ihtiyacının karşılanarak, depolanmasının hukuki bir zemine oturtulması gerekiyor. 1 Mayıs’ta yürürlüğe girebilmesi için kanun teklifinin nisan ayında Federal Meclis'te onaylanması için çalışıyoruz. Bu yılın yaz ayında depoların dolumuna başlamayı hedefliyoruz" dedi.

Almanya’nın depolama hacmi yaklaşık 24 milyar metreküp olup, gaz rezervleri 1 Aralık 2021'de yüzde 90'a ve şubat başında yüzde 40’a geriledi. Şu anda rezervler yüzde 30’un altında bulunuyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü