Terörist İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 aydır aralıksız devam eden katliamının Almanya’daki etkileri ülkedeki siyasi motivasyonlu suçlara dair istatistiklere yansıyor.

Son aylarda Müslüman karşıtı saldırılarla ilgili kayda geçen vaka sayısı endişe veriyor. En güncel istatistiklere göre 7 Ekim’den beri ülkede Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar iki katına çıktı.

Alman hükûmetinin CDU milletvekili Christoph de Vries’in bir soru önergesine verdiği cevaba göre, ülkedeki İslamofobik suçların sayısı iki kattan fazla bir artış gösterdi. Hem Müslümanlara yönelik saldırıların artışının nedeni olarak ise geçtiğimiz yıl 7 Ekim’de başlayan ve hâlâ devam eden Gazze Şeridi’ndeki savaş ve derinleşen insani krizin olduğu tahmin ediliyor.

AİHM'den başörtüsü için ‘insanlık dışı’ karar! AİHM'den başörtüsü için ‘insanlık dışı’ karar!

2023 yılında Almanya’da emniyet birimleri tarafından, ülke çapında Müslüman karşıtlığı motivasyonlu olduğundan şüphelenilen 1464 suç vakası kayıt altına alındı. Bu sayı bir önceki yıla göre önemli ölçüde bir artışa işaret ediyor. 2022 yılında Almanya’da kayıtlara geçen İslam düşmanlığı suçların sayısı 610 olarak açıklanmıştı.

2023 yılı için rapor edilen 1464 İslamofobik suç vakasının 935’inin 7 Ekim ile yıl sonu arasında gerçekleştirildiği kaydedildi. 2024’ün ilk çeyreğinde ise polis 137 İslamofobik suçu kayıt altına aldı. Dolayısıyla Almanya’da 7 Ekim 2023’ten bu yana Müslümanlara ve camilere yönelik toplam 1072 saldırı gerçekleştirildi.