Almanya'da İsrail'in Filistinlilere saldırıları konvoy eşliğinde protesto edildi

Almanya Avrupa Gençlik Derneği (AGD) ve Filistinli derneklerce İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etmek ve Filistinlilere dayanışma göstermek için çok sayıda kişi, 500'den fazla araçla Zafer Anıtı'nın bulunduğu bölgede toplandı.

Avrupa 16.05.2021, 21:50
Almanya'da İsrail'in Filistinlilere saldırıları konvoy eşliğinde protesto edildi

Türk ve Filistin bayraklarıyla süslenen araçlar, daha sonra konvoy halinde Oranien ve Hermann meydanları üzerinden Neukölln ilçesindeki Zigra Caddesi'ne kadar korna sesleri eşliğinde tur attı.

Göstericiler, Bild ve Welt gazetelerini bünyesinde bulunduran Alman medya şirketi Axel-Springer şirketinin önünde bir süre durarak kuruluşun yayın politikalarını eleştirdi.

Almanya AGD Başkanı Mustafa Uçan, yaptığı konuşmada, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği İsrail saldırılarını kınadıklarını belirterek, "Biz bunu, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırgan tavrının yeniden teyit edilmesi, uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayması olarak görüyoruz." dedi.

Uçan, Birleşmiş Milletler ve Almanya'ya, savaş kışkırtıcılığının durdurulması için İsrail'e baskı yapması çağrısında bulundu.

Gösteriye katılan Ahmad Muhaisen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılarıyla içinde çocuk, kadın ve yaşlı insanların bulunduğu binaların yerle bir edildiğine işaret ederek, "İsrailli işgalcilerin halkımıza karşı her gün dünyanın gözü önünde işlenen katliamlarına duyduğumuz öfke ve hayal kırıklığımızı bu şekilde ifade ediyoruz." diye konuştu.

Samir Sobh da, Türkiye'nin Filistinlilerin arkasında duran tek ülke olduğunu kaydederek, "Teşekkürler Türkiye." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Türkiye Sevdalıları Wuppertal Derneği öncülüğünde oluşturulan konvoya, Türklerin yanı sıra Filistinliler ve diğer milletlerden kişiler de katıldı.

Araçların çoğuna Türk bayraklarının asıldığı gösteride, klakson çalınarak İsrail'in Doğu Kudüs'e ve Filistinlilere yönelik saldırılar protesto edildi.

Gösteride, "Filistin yalnız değildir", "Mehmetçik Filistin'e", "Barış gücü Filistin'e" gibi slogan atıldı.

Türkiye Sevdalıları Wuppertal Derneği Başkanı Murat Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Basın özgürlükçüleri nerede? Demokrasi bekçileri nerede? Filistinlinin kanı ABD ve Birleşmiş Milletlerin eline bulaşmıştır. Almanya tarihinde böyle bir konvoy görülmedi. Yaklaşık bin araç 'Filistin'e özgürlük' için Almanya sokaklarında. Artık sabır taşımız çatladı, bıçak kemiğe dayandı." dedi.

Konvoydakiler şehir merkezinde dolaşarak İsrail'i protesto etti.

AA

Yorumlar (0)
32
açık
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü