Almanya’da sanayi üretimi yüzde 4 düşüş kaydetti

Almanya'da sanayi üretimi, malzeme sıkıntısı sebebiyle ağustosta yüzde 4 düştü.

Avrupa 07.10.2021, 14:12
Almanya’da sanayi üretimi yüzde 4 düşüş kaydetti

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), sanayi üretimine ilişkin ağustos ayı geçici verilerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 4 düştü. Söz konusu düşüş, Nisan 2020’den bu yana en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Piyasalarda sanayi üretimine ilişkin beklenti yüzde 0,4 gerileme yönündeydi.

Aylık yüzde 1 artış olarak açıklanan temmuz ayı sanayi üretimi verisi de yüzde 1,3 artış olarak revize edildi.

Veriler, ağustosta bir önceki aya kıyasla enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 4,7 gerilediğini ortaya koydu. Söz konusu dönemde sanayi üretimi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 7,8 ve ara malı üretimi yüzde 2,4 düştü.

Temmuzda tüketim malları üretiminde yüzde 2,6 ve inşaatta ise yüzde 3,1 azalış kaydedildi. Enerji üretimi seviyesinde ise yüzde 4,1 düşüş oldu.

Destatis, Alman sanayi üretiminin, salgının yayılmasını önlemek için alınan önlemlerden önce, Şubat 2020'deki seviyesinin yüzde altında kaldığını belirtti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sanayi üretiminde üçüncü çeyreğe iyi bir başlangıç yapılmasının ardından ağustosta belirgin bir düşüş yaşandığı belirtildi.

“Ham madde ve ara mallar için tedarik darboğazlarının önceden tahmin edilenden daha ciddi olduğu ortaya çıktığının” vurgulandığı açıklamada, otomotiv sektöründe bazı üreticilerin şirket tatillerinin bu yıl ağustos ayına denk gelmesinin de sanayi üretimindeki düşüşte rolü olabileceği ifade edildi.

Açıklamada, "Genel olarak sanayi ekonomisinin görünümü bu nedenle (tedarik darboğazları) son zamanlarda bir miktar kötüleşti, ancak devam eden yüksek talep karşısında önümüzdeki aylar için temkinli iyimserlik korunuyor." denildi.

“Toparlanma süreci durdu”

Alman Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) Bankası Ekonomisti Jens-Oliver Niklasch, konuya ilişkin değerlendirmesinde, üretim rakamlarıyla birlikte, toparlanma sürecinin durduğunun resmiyet kazandığını belirtti.

Niklasch, “Bu tedarik darboğazlarına başta enerji fiyatları olmak üzere aynı zamanda yüksek maliyetler eşlik ettiği için "biraz stagflasyona işaret ediyor” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü