İngiltere’nin domuzlarla imtihanı: Ülkede kasap kıtlığı var!

İngiltere, Brexit ve salgın sebebiyle mezbahanelerde çalışacak kasap bulamıyor. Domuzların sayısı ülkede giderek artıyor!

Avrupa 16.10.2021, 11:16 16.10.2021, 11:04
İngiltere’nin domuzlarla imtihanı: Ülkede kasap kıtlığı var!

İngiltere'deki domuz çiftliklerinde çalışan çok sayıda yabancı kökenli kasap salgın sırasında ya işine ülkesine döndü ya da salgın sebebiyle işinden oldu. Ülkesine dönen işçiler de Brexit gerçekleşince İngiltere'ye geri gelememişti. Bu sebeple ülkedeki domuz mezbahalarında ciddi bir insan açığı oluştu.

Domuz mezbahalarında ciddi bir insan açığı oluştu. İngiltere Ulusal Domuz Derneği'nden yapılan açıklamaya göre şimdiye kadar kesilmiş olması gereken 120 bin domuz kasap olmadığı için hala hayatta ve sayıları artmaya devam ediyor. Domuzların beslenme ve bakım maliyetleri de sürekli artıyor.

Çevre Bakanı George Eustice, gazetecilere verdiği demeçte çiftçilerin geçim kaynaklarını riske atan ve hayvan refahı sorunlarına neden olan bu sorunu geçici vizelerle çözeceklerini söyledi.

Eustice , "Yapacağımız şey, mezbahalardaki kasapların ve domuzlarla uğraşan et işleyicilerinin 'Mevsimlik İşçi Programı' kapsamında altı aya kadar geçici olarak ülkeye girmesine izin vermek. Bu, şu anda çiftliklerde sahip olduğumuz domuz birikimiyle başa çıkmamıza yardımcı olacak" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü