İspanya Hükümeti Katalonya'da Kendi Bakanlarını Görevlendirdi

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ve Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras'ın yerine İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria getirildi.

Avrupa 29.10.2017, 14:19
İspanya Hükümeti Katalonya'da Kendi Bakanlarını Görevlendirdi
İspanya Hükümeti tarafından, Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ve Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras'ın yerine İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria getirildi. Yerel hükümet bakanlıkları da bundan sonra merkezi hükümetin bakanlıklarına bağlı olacak. Merkezi hükümetten yapılan açıklamada, Katalonya'da 21 Aralık'ta yapılacağı duyurulan erken yerel seçimden sonra kurulacak yeni hükümete görevlerin teslim edilmesinin öngörüldüğü vurgulandı. Katalonya yerel yönetimi yetkililerinin ise resmi olarak görevlerinden alınmalarına rağmen gün içerisinde toplantı yaparak, atacakları yeni adımları belirleyecekleri öğrenildi.
Bu arada İspanya Başsavcısı'nın "devlete karşı ayaklanma" iddiasıyla Puigdemont ile diğer hükümet üyeleri, Katalonya yerel parlamentosunun divan kurulu üyeleri ve gizli oylama ile alınan tek taraflı bağımsızlık ilanında "evet" oyu kullananlar hakkında Yüksek Mahkeme'ye dava açma talebinde bulunacağı açıklandı. İspanyol basını, Katalonya'daki ayrılıkçı siyasetçilerin 30 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabileceklerini yazdı.

 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29
Günün Karikatürü Tümü