Karadeniz'de Rus üstünlüğü artıyor: Herson da Rusya'nın eline geçti

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Rusya güçlerinin Ukrayna'nın Herson kentinde tamamen kontrol sağladıklarını açıkladı.

Avrupa 03.03.2022, 12:45
Karadeniz'de Rus üstünlüğü artıyor: Herson da Rusya'nın eline geçti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna saldırısındaki güncel durumuna ilişkin bilgiler paylaştı.

Konaşenkov, Tokmak ve Vasiliyevka yerleşim yerlerinin kontrol altına alındığını kaydederek, "Herson şehri kontrol altına alınmıştır. Bölge yönetimiyle Rus ordusu arasında, şehirdeki sosyal altyapıların çalışmaya devam etmesine yönelik müzakereler devam etmektedir." dedi.

Herson niçin önemli?

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın güneyindeki 300 bin nüfuslu liman kenti Herson’da tamamen kontrol sağladıklarını açıkladı. Bölge valisi ve Herson belediye başkanı kentin hâlâ Ukrayna ordusunun kontrolünde olduğunu açıklarken, Rusya'nın iddiasının doğrulanması halinde bu durum Moskova açısından büyük bir zafer olacak.

Karadeniz kıyısında önemli bir liman ve sanayi kenti olan Herson, Rusya’nın eline geçen en büyük şehir olacak. Ayrıca Rusya açısından batıdaki Odessa limanına geçişte stratejik olarak da önemli bir askeri üs işlevi göreceği değerlendiriliyor.

Askeri uzman Dr. Jack Watling, Herson'un Ukrayna'yı ikiye bölen Dinyester Nehri üzerindeki stratejik pozisyonuna dikkat çekiyor. Watling, "Ruslar Dinyester üzerindeki bu kilit kentleri ele geçirmeye başladıkça, [doğudaki] Donbass çevresinde savaşan Ukrayna ordu birliklerine batıdan malzeme tedariki engelleyebilecekler. Rusya, Ukraynalılar için lojistiği yok edecek" dedi.

Herson'un kontrolü, büyük bir su kaynağını da kontrol etmek anlamına geliyor. Rusya'nın Kırım yarımadasını ele geçirmesinin ardından Ukrayna hükümetinin Kuzey Kırım kanalına baraj kurması üzerine, Kırım'a giden tatlı su kaynağının çoğu kesildi ve ilhak edilen bölgede su kıtlığı baş gösterdi.

Rusya'nın askeri işgalinin ilk hedeflerinden biri, bu su yolunun önündeki engeli kaldırmak ve Kırım'a su tedarikini yeniden sağlamaktı. Rus araçlarının bir gecede Herson şehir merkezine girdiği belirtilirken, Belediye Başkanı İgor Kolyikhayev bu sabah şehrin bir mucizeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:05
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü