Mario Draghi, iktidarı teslim etmeden önce sapkınlığı garanti altına alacak

İtalya’nın yeni başbakanı Meloni, küreselcilere meydan okumuş ve cinsiyetsizliğe ve kimliksizliğe karşı eleştirilerde bulunmuştu. Bundan dolayı Başbakan Mario Draghi hükümeti, sapıkların haklarını garanti altına alma amaçlı bir yasal belgeye imza attı. Bu kapsamda LGBT'lilere dokunulmayacak, her türlü istihdam da sunulacak.

Avrupa 08.10.2022, 14:18 08.10.2022, 14:25
Mario Draghi, iktidarı teslim etmeden önce sapkınlığı garanti altına alacak

İtalya’nın yeni başbakanı Meloni, küreselcilere meydan okumuş ve cinsiyetsizliğe ve kimliksizliğe karşı eleştirilerde bulunmuştu. Bundan dolayı etekleri tutuşan Başbakan Mario Draghi hükümeti, insan fıtratına aykırı sapkın LGBTİ'nin haklarını garanti altına alma amaçlı bir yasal belgeye imza attı.

Fırsat Eşitliği ve Aile Bakanı Elena Bonetti dün yaptığı açıklamada, ‘LGBT+ insanlara karşı ayrımcılıkla mücadele amaçlı bir Ulusal Strateji Belgesi’ni’ onayladıklarını duyurdu.

2022-2025 dönemini kapsayan plan, okullar, işyerleri, cezaevleri, hastaneler gibi birçok alanda ve medyada ayrımcılığın önlenmesini öngörüyor.

Eğitim kurumlarında sapıklara karşı şiddet ve zorbalığın önlenmesi, istihdama erişimde ve çalışma koşullarında ayrımcılıkla mücadele, cezaevlerinde sapık LGBT bireylerin şiddetten korunması için tedbirler sunuluyor.

Eşcinsel sapıkların da çocuk izninden faydalanabilmesi, işgücüne katılımının teşvik edilmesi isteniyor.

Ayrıca medyadaki önyargılı ve ayrımcı dil ve temsillerle mücadele de öngörülüyor.

Bakan Bonetti, belgenin ideolojik olmadığını, ‘hakları ve fırsat eşitliğini somut olarak güvence altına almayı’ amaçladığını söyledi.

İtalya’da 25 Eylül’de yapılan genel seçimleri kazanan ve bir sonraki başbakan olması beklenen Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisi ise plana tepki gösterdi.

Draghi hükümetinin, görevi devretmesine kısa süre kala sapık LGBT+'lara ayrımcılığı önleme planını onaylaması, Meloni yönetiminde bu alandaki hak ve özgürlüklerle ilgili endişelerle ilişkilendiriliyor.

Meloni’nin partisi İtalya’nın Kardeşleri’nden milletvekili Eugenia Roccella, Draghi hükümetinin ‘’bir sonraki hükümet adına taahhütte bulunamayacağını’’ söyledi.

Katolik örgütlerin eşcinsel sapıklara evlilik ve aile hakları tanınmasına karşı düzenlediği ‘Family Day’ (Aile Günü) etkinliğinin eski sözcülerinden de olan Roccella, sağ ittifakın iktidara geldiğinde meseleyi baştan ele almaya hazır olduğunu da söyledi.

BBC

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü