Polonya, AB anlaşmasındaki maddeler hakkında olumsuz karar verdi

Polonya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği (AB) anlaşmalarındaki bazı maddelerin ülkenin anayasasına aykırı olduğuna hükmetti.

Avrupa 08.10.2021, 11:30
Polonya, AB anlaşmasındaki maddeler hakkında olumsuz karar verdi

Yargı kararı, Varşova ile Brüksel arasında hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü ve demokratik değerler üzerine sürtüşmelerin yaşandığı döneme denk geldi.

AB Komisyonu, geçen ay Polonya'daki yargı reformunun yargı bağımsızlığına zarar verdiği gerekçesiyle Avrupa Adalet Divanından bu ülkeye mali yaptırım cezası vermesini istemişti.

Komisyon ayrıca, "ülkenin anayasasının mı yoksa AB anlaşmalarının mı daha önemli olduğu" konusunda Polonya Anayasa Mahkemesinin karar vermesini isteyen önergenin de geri çekilmesini talep etmişti.

İktidar lehine olan mahkeme kararını değerlendiren hükümet sözcüsü Piotr Muller, "Anayasa hukukunun diğer yasalara göre önceliği Polonya Cumhuriyeti Anayasasına dayanmaktadır. Bu mahkemenin kararıyla bir kez daha teyit edilmiş oldu" ifadelerini kullandı.

Varşova'nın AB yasalarına aykırı hareket etmesinin, Polonya'nın birlik üyeliğini uzun vadede tehlikeye atmakla kalmayıp, AB bütünlüğüne de zarar verebileceği yorumları yapılıyor.

Brüksel, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi'ni (PiS) yargıyı politize etmekle suçluyor.

euronews

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:59
İkindi 16:15
Akşam 18:53
Yatsı 20:12
Günün Karikatürü Tümü