Prag’da binlerce kişi Cumhurbaşkanı Zeman’ı “ihanet” gerekçesiyle protesto etti

Çekya'nın başkenti Prag'da sokaklara çıkan binlerce kişi Cumhurbaşkanı Milos Zeman'ı ihanetle suçladı.

Avrupa 30.04.2021, 12:46 30.04.2021, 12:41
Prag’da binlerce kişi Cumhurbaşkanı Zeman’ı “ihanet” gerekçesiyle protesto etti

Çekya’nın başkenti Prag’da sokağa inen binlerce kişi, ülkenin Rusya’yla yaşadığı "diplomat krizinde" Cumhurbaşkanı Milos Zeman’ı "Moskova yanlısı tutumundan dolayı" ihanetle suçladı.

"Demokrasi için bir milyon an inisiyatifi" tarafından düzenlenen gösteride 10 bine yakın protestocu başkentin tarihi Wenzels Meydanı'nda bir araya geldi.

Gösterinin organizatörlerinden Benjamin Roll yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Zeman’ın 2014’de ülkedeki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin istihbaratın raporuna karşı değerlendirmelerde bulunduğunu, benzer söylemin Rusya tarafından da dillendirildiğine işaret etti.

"Zeman Çekya için büyük bir risk"

Zeman’ın cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmesinin "ülke için büyük bir risk oluşturduğunu" ileri süren Roll, Senato'yu Cumhurbaşkanı hakkında dava açmak için göreve çağırdı.

Çekya'da 2014’de bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya Rus diplomatların karıştığı yönündeki iddialar iki ülke arasında son yılların en büyük krizine yol açtı.

Cumhurbaşkanı Zeman, patlamaya ilişkin yürütülen soruşturmada iki farklı değerlendirmenin olduğunu, kesin bir sonucun bulunmadığını ileri sürerek, istihbaratın düzenlediği rapora yönelik kuşkuların oluşmasına neden olmuştu.

Euronews

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:59
İkindi 16:15
Akşam 18:53
Yatsı 20:12
Günün Karikatürü Tümü