Rusya, Twitter'ı 'Yasaklı İçerikleri' Silmediği Taktirde 1 Ay İçerisinde Kapatacak

Moskova, Twitter'ı söz konusu içerikler nedeniyle aylar öncesinden uyarmış ve geçtiğimiz hafta sosyal medya devinin internet hızını yavaşlatmıştı.

Avrupa 17.03.2021, 19:32
Rusya, Twitter'ı 'Yasaklı İçerikleri' Silmediği Taktirde 1 Ay İçerisinde Kapatacak
Rusya, sosyal medya devi Twitter'ı platformdan silmeyi reddettiği "yasaklı içerik" nedeniyle bir aydan kısa bir süre içerisinde engelleyeceğini açıkladı.

Moskova, Twitter'ı söz konusu içerikler nedeniyle aylar öncesinden uyarmış ve geçtiğimiz hafta sosyal medya devinin internet hızını yavaşlatmıştı.

Rusya Ulusal İletişim Gözlemevi Roskomnadzor'un Başkanı Vadim Subbotin salı yaptığı açıklamada, Twitter'ın Moskova yönetiminin isteklerini hala yerine getirmediğini ve Rusya kanunlarınca yasadışı olarak kabul edilen içerikleri yayında tutmaya devam ettiğini ifade etti.

Subbotin, Rusya devlet haber ajansı Interfax'a verdiği röportajda, "Twitter, isteklerimize olması gerektiği gibi yanıt vermiyor. Bu devam ederse, platform mahkeme kararı olmadan bir ay içinde bloke edilecek." dedi.

"Twitter, Yasaklı İçerikleri Silse Bile Kapatılabilir"

Subbotin, ABD merkezli sosyal medya platformunun bu tutumuna devam ettiği sürece aralarında çocuk pornosu, uyuşturucu kullanımı ve çocuk intihar vakaları gibi yasaklı içerikleri silse dahi kapatılabileceğini de sözlerine ekledi.

Twitter yönetimi daha önceki yaptığı açıklamalarda, Rusya'nın iddia ettiği gibi yasaklı içerikleri ya da yasadışı davranışları platformunda teşvik ettiği söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını açıklamış, Moskova'nın bu tutumunun "ifade özgürlüğü" açısından kendilerini endişelendirdiğini dile getirmişti.

Rusya'dan gelen son çağrı sonrası ise Twitter herhangi bir açıklama yapmadı.

Geçtiğimiz günlerde benzer gerekçelerle Hindistan'da hükümetin ülkede baş gösteren protestoları bastırmak ve yabancı menşeli sosyal medya platformlarının bilgi paylaşımını büyük oranda kısıtlamak amacıyla Facebook, Twitter ve Whatsapp çalışanlarını hapis cezasıyla tehdit ettiği öne sürülmüştü.

Linkedln'in Engellendi, Facebook, Youtube ve Twitter Hedefte

Twitter, 'yasadışı' protestolara katılma çağrısı yapan içerikleri silmediği gerekçesiyle Moskova tarafından hedef gösterilen 5 sosyal medya platformundan biriydi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz cumartesi günü, Washington yönetimini internet teknolojisi (IT) fırsatlarını kullanarak haksız rekabete yol açtığı, keyfi ve ayrım gözeterek içerik sansürlediği suçlamasında bulunmuştu. Bazı ABD'li internet siteleri aylar öncesinden Rusya'nın Facebook, YouTube ve Twitter gibi internet platformlarını kapatacağına dair haberler yayımlamıştı.

Rusya 2016 Kasım'ında insanların iş aramak için kullandığı, dünyanın en büyük öz geçmiş (CV) platformu olan Linkedln'i engellemişti. Linkedln'in o dönemde Rusya'da 5 milyon kullanıcı bulunuyordu.

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak 06:48
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:12
Yatsı 19:36
Günün Karikatürü Tümü