Şansölye’ye açık mektup: 3. Dünya Savaşı çıkarmayın!

Almanlar, Ukrayna’ya Alman ağır silahlarının verilmesini endişeyle karşılıyor. Geçtiğimiz hafta aralarında tanınmış yazar, bilimadamı ve sanatçıların yer aldığı kişi Olaf Scholz’a yönelik açık bir mektup kaleme “3. Dünya Savaşı” uyarısı yaptı.

Avrupa 02.05.2022, 17:14 03.05.2022, 23:38
Şansölye’ye açık mektup: 3. Dünya Savaşı çıkarmayın!

Almanlar, Ukrayna’ya Alman ağır silahlarının verilmesini endişeyle karşılıyor. Geçtiğimiz hafta aralarında tanınmış yazar, bilimadamı ve sanatçıların yer aldığı kişi Olaf Scholz’a yönelik açık bir mektup kaleme “3. Dünya Savaşı” uyarısı yaptı.

Scholz’un sağduyusunu destekleyen ve 3. Dünya Savaşı konusunda uyaran mektup, herkesin imzasına açılmış durumda. Mektup bu sabah itibariyle 150 binden fazla kişi tarafından imzalandı.

Mektubun tamamı:

Şansölye Scholz’a açık mektup

Sayın Şansölye,

Şimdiye kadarki yaklaşımınızla savaşın Ukrayna içinde hatta tüm Avrupa'ya yayılma riskini ve evet, 3. Dünya Savaşı riskini bu kadar dikkatli bir şekilde değerlendirmiş olmanızı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu duruşunuzu koruyarak doğrudan veya dolaylı olarak Ukrayna'ya daha fazla ağır silah tedarik etmeyeceğinizi umuyoruz. Sizi tüm tarafların kabul edebileceği bir uzlaşmayla, ateşkesin sağlanabilmesi için gereken her şeyi yapmaya davet ediyoruz.

Rusya'nın saldırısını, uluslararası hukukun temel normunun ihlali olarak niteleyen kararı destekliyoruz. Ayrıca, saldırıya karşı direniş göstererek teslim olmamanın temel bir siyasi ve ahlaki duruş olduğu inancını da paylaşıyoruz. Ancak bundan türetilebilecek her şey, siyasi etiğin diğer yaptırımları tarafından sınırlandırılmaktadır.

Bizler bu ahlaki ve siyasi sınırlara ulaşıldığına inanıyoruz: Öncelikli olarak bu savaşı, nükleer bir çatışmaya tırmandırma yönündeki riskli girişimler kategorik olarak yasaklanmalıdır. Oysa büyük miktarlarda ağır silahın tedarik edilmesi, Almanya'yı savaşın bir tarafı haline getirebilir ve bir Rus karşı saldırısı, NATO Antlaşması uyarınca bir dünya savaşı tehlikesini tetikleyebilir. Öte yandan Ukrayna’daki sivillerin yaşadığı acı ve yıkımın ulaştığı seviye bir diğer sınırlamadır. Bir saldırgana karşı meşru direniş bile belli bir noktada dayanılmaz bir orantısızlık haline dönüşebilir.

Ayrıca iki yönlü bir yanılgıya karşı uyarıyoruz: İlk olarak, savaşın nükleer bir çatışmaya dönüşme riskinin sorumluluğu sadece ilk saldırana değil, ona gerekçe sağlayanlara da aittir. İkincil olarak, Ukrayna’da daha fazla sivil can kaybının ahlaki sorumluluğu da yalnızca kendi hükümetlerinin yetkisi dahilinde olmamalıdır. Ahlaki olarak bağlayıcı normlar, doğası gereği evrenseldir.

Baskı altında gerçekleşen, giderek artan silahlanma, sadece küresel sağlık ve iklim değişikliği için değil, her alanda yıkıcı sonuçları olan küresel bir silahlanma yarışının başlangıcı olabilir. Tüm farklılıklara rağmen, dünya çapında barış için çaba sarf etmek gerekmektedir. Avrupa'nın kültürel çeşitliliğe yaklaşımı bunun için bir örnek oluşturmaktadır.

Sayın Şansölye, Almanya hükümet başkanının, tarih önünde haklı çıkacak bir çözüm sürecine belirleyici bir katkıda bulunabileceğine inanıyoruz. Sadece mevcut (ekonomik) gücümüz açısından değil, aynı zamanda tarihsel sorumluluğumuz ve ortak barışçıl bir geleceğe yönelik beklentilerimiz açısından size güveniyoruz.

Umudumuz sizdedir!

*

Mektubu Almanca’dan Türkçe’ye Sevda Demir tercüme etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü