ABC News ve CNN'in adlarının açıklanmaması koşuluyla kendilerine konuşan yetkililere dayandırdıkları haberlerine göre, bu üslerdeki alarm seviyesi ikinci en yüksek seviye olan Charlie seviyesine yükseltildi.

'Charlie seviyesi'

ABD Ordusu'nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre bu seviyeye, "bir olay meydana geldiğinde veya bir tür terör eylemi veya bireyleri ya da tesisleri hedef alma olasılığını gösteren istihbarat bilgileri alındığında" geçiliyor.

Charlie’nin bir üst seviyesi ise, bir terör saldırısının devam ettiği veya “çok yakın” olduğu durumlarda geçilen Delta seviyesi olarak adlandırılıyor.

Amerikalı yetkililer, ABD Avrupa Komutanlığı'nın karargahının bulunduğu Almanya'nın Stuttgart şehrindeki ABD Ordusu garnizonunun da aralarında olduğu üslerde alarm seviyelerinin pazar günü Charlie seviyesine yükseltildiğini söylediler.

Avrupa'daki bir üste görev yapan Amerikalı bir yetkili de, "en az 10 yıldır" bu seviyede bir tehdit görmediklerini söyledi ve bunun genellikle ordunun "aktif ve inandırıcı bir tehdit" aldığı anlamına geldiğini açıkladı

Bu değişiklik sorulduğunda, ABD Avrupa Komutanlığı Sözcüsü Komutan Dan Day, kuvvetleri korumakla ilgili belirli alarm seviyeler hakkında yorum yapmayı reddetti.  Ancak CNN'e, ABD Avrupa Komutanlığının "yurtdışındaki ABD askeri topluluğunun güvenliğinde rol oynayan çeşitli faktörleri sürekli olarak değerlendirdiğini" söyledi ve “bu çabanın bir parçası olarak, ordu üyelerimizin güvenliğini sağlamak için sıklıkla ek adımlar atıyoruz. Operasyonel güvenlik nedeniyle belirli önlemler almaya girişmeyeceğiz ancak tetikte olmaya devam edeceğiz" diye ekledi.

Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün" Erdoğan'ın Esed'le görüşme isteğine Suriye'den cevap: "2011 öncesi duruma dönün"

“Avrupa'daki Amerikan komutanlığı, üyelerinin ve ailelerinin güvenliğini temin etmek, üyelerinin bilgilendirilmesini ve en iyi durumda donatılmasını sağlamak için güvenlik ortamını sürekli takip ediyor. Her zaman olduğu gibi, ABD liderliği Avrupa'daki bireylerine her zaman tetikte ve uyanık olmalarını tavsiye ediyor” dedi.

Hangi istihbarat bilgilerinin güvenliğin sıkılaştırılmasına yol açtığı açıklanmadı.  Ancak Avrupalı ​​yetkililer, özellikle Paris'teki Olimpiyat Oyunları öncesinde ve şu anda Almanya'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında kıtada potansiyel bir terör tehdidi konusunda uyarıda bulundular. Alman hükümeti, güvenliği sağlamaya yardımcı olmak üzere Alman görevlilerin yanı sıra 580 uluslararası polis memurunu da görevlendirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise kendi adına şu açıklamayı yaptı: “Avrupa sahasında konuşlanmış Amerikan askeri personelinin ve ailelerinin emniyetini ve güvenliğini etkileyebilecek bir grup faktör nedeniyle, ABD Avrupa Komutanlığı yaz aylarında dikkatli olma gerekliliğini vurgulama çabalarını iki katına çıkardı.”

Halihazırda ABD Dışişleri Bakanlığı da, ABD kuvvetlerinin Avrupa'daki karargahının bulunduğu Almanya'daki ABD vatandaşlarına, terör eylemleri riski nedeniyle daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.