Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, İngiltere ve ABD ile imzaladıkları nükleer enerjiyle çalışan denizaltı üretimi anlaşması AUKUS'a yönelik ülke içinden gelen eleştirilere karşı, Çin'in bölgedeki askeri enerjisini ciddi şekilde artırdığını ve bu yüzden de anlaşmanın lüzumlu olduğunu ifade etti.

Radio 3AW'ye konuşan Avustralya Başbakanı Albanese, eski Başbakan Paul Keating'in ABD ve İngiltere ile meydana getirilen AUKUS anlaşmasına yönelik eleştirilerine karşılık, "dünyanın 1990'lardan bu yana değiştiğini" söylemiş oldu.

Keating'in anlaşmaya ilişkin görüşlerini doğru bulmadığını dile getiren Albanese, "Onun 2023 yaşamına ilişkin görüşlerine kesinlikle katılmıyorum." dedi.

aukus-ne-manaya-geliyor

İşgalci Yahudiler Ramazan'ın ilk gününde bir Filistinliyi katletti İşgalci Yahudiler Ramazan'ın ilk gününde bir Filistinliyi katletti

Avustralya hükümetini, "ABD'nin Çin'i çevreleme planlarının parçası olmakla" suçlayarak, Çin'in ülkesi için tehdit oluşturmadığını öne devam eden Keating'in açıklamalarına işaret eden Albanese, "Çin'in 1990'dan bu yana küresel meselelere yönelik duruşunu değiştirdiğini" söylemiş oldu