Gazze'ye yardımlar 'rüzgarın' insafına kalmış durumda Gazze'ye yardımlar 'rüzgarın' insafına kalmış durumda

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail, 2020 yılında ABD arabuluculuğundaki İbrahim Anlaşmalarının bir parçası olarak diplomatik bağlar kurdu ve İsrail'i tanıyan az sayıdaki Arap ülkesinden biri haline geldi.

İsrail-Hamas savaşının başladığı Ekim ayından bu yana İsrail ile bağlarını korumasına rağmen BAE, Arap dünyasında çatışmaya yönelik öfke arttıkça Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu ifade etmekte zorlanıyor.

Dubai'de her yıl iş dünyası ve siyasi liderleri bir araya getiren Dünya Hükümetler Zirvesi'nde konuşan Lana Nusseibeh, İsrail ile işbirliğinin faydalarına dikkat çekti.

BAE'nin BM Büyükelçisi Nusseibeh, "Bu işbirliği sayesinde... Gazze'de bir sahra hastanemiz ve Mısır'daki Al-Arish limanına yanaşan bir deniz hastanemiz var" dedi.

"Gazze sakinleri için bu yeterli değil. İhtiyacımız olan şey... insani bir ateşkes ve iki devletli bir çözüm" diye ekledi.

"Bunu bizimle aynı fikirde olan insanlarla konuşarak mı elde edeceğiz? Hayır. Bunu bizimle aynı fikirde olmayan insanlarla konuşarak elde edeceğiz ve BAE bunu yapmaktan her zaman gurur duyacaktır."