Baltık ülkeleri, işgalci Rusya'nın saldırı tehditlerine karşı koyma anlamında bugün önemli bir adım attı. Estonya, Letonya ve Litvanya savunma bakanları, 19 Ocak 2024 tarihinde Letonya'nın başkenti Riga'da Baltık devletlerinin gelecek yıllarda sınırlarında çeşitli savunma tesislerinden oluşan bir savunma bölgesi kurmasını öngören bir anlaşmaya imza attı.

SAVUNMA TESİSLERİ, BALTIK BÖLGESİNDE ASKERİ ÇATIŞMAYI ÖNLEYECEK

Anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, "Baltık savunma bölgesi, gereken güvenlik durumundan kaynaklanan, dikkatlice düşünülmüş bir projedir. Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı, teçhizat, mühimmat ve insan gücünün yanı sıra, sınırda koruma sağlamak için fiziksel savunma tesislerine de ihtiyacımız olduğunu gösterdi" açıklamasını yaptı. Estonya Savunma Bakanı, kurulacak olan savunma tesislerinin, Baltık bölgesinde askeri bir çatışmayı önlemek için önem arz ettiğini vurguladı.

UKRAYNA'YA SAVUNMA DESTEĞİ GÖRÜŞÜLDÜ

Savunma bakanları ayrıca, silah sisteminin hem barış hem de savaş zamanında ortak kullanımına yönelik bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan HIMARS çok namlulu atış sistemlerine yönelik bir iyi niyet anlaşması da imzaladı. Ayrıca savunma bakanları Ukrayna'ya verilen destekle ilgili konuları da görüştü.

“Avrupa olası yeni bir dünya savaşını daha başlamadan kaybetti” “Avrupa olası yeni bir dünya savaşını daha başlamadan kaybetti”

NATO: SİVİLLER, 20 YIL İÇİNDE RUSYA İLE SAVAŞA HAZIRLANMALI

Üst düzey NATO yetkilisi Amiral Rob Bauer, sivillerin önümüzdeki 20 yıl içinde Rusya ile topyekûn bir savaşa hazırlanmaları gerektiği uyarısında bulundu. Bauer, silahlı kuvvetler savaşın patlak vermesi için hazırlanırken, sivil vatandaşların da yaşamlarında toptan değişiklik gerektirecek bir çatışmaya hazır olmaları gerektiğini söyledi. NATO Amirali, silahlı kuvvetlerin savaş ihtimaline karşı hazırlıklı olduğunu vurguladı.