ABD 2 yıllık tahvil getirileri, Silikon Vadisi Bankası krizinin Fed politikasına ilişkin beklentileri etkilemesiyle üç günde 100 baz puan üzerinde düştü. Bu 1987’deki “Black Friday”den bu yana en sert düşüş.

Ancak sabah saatlerinde ABD 2 yıllık tahvil getirisi 20 baz puan artışla yeniden %4,18’in üzerine çıktı.

Yeni Zelanda 2 yıllık tahvil getirisi ile Avustralya 3 yıllık tahvil getirisi 20’şer baz puanın üzerinde düşerken, Japonya 5 yıllık tahvil getirisi aralık ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Üç günde %1,16 düşen Bloomberg Dolar Endeksi de bu sabah %0,2 yükselişle 1.247 seviyesinde.

ABD Merkez Bankası Fed, Silicon Valley Bank’in (SVB) iflasına ilişkin kendi bünyesinde bir iç soruşturma başlatma kararı aldı. Karar, Fed’in gözetiminin yetersiz kaldığı yönünde eleştirilerin gündeme gelmesinin ardından alındı.

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr’ın yöneteceği soruşturmanın sonuçları 1 Mayıs itibarıyla kamuoyu ile paylaşılacak. Konu hakkında Fed’in internet sitesinde yayımlanan açıklamada Fed Başkanı Jerome Powell, “Silicon Valley Bank’i çevreleyen olaylar, Fed tarafından kapsamlı, şeffaf ve hızlı bir inceleme gerektiriyor” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden da bankalar için daha sıkı düzenlemeler talep edeceğini ve hem SVB hem de Signature Bank’teki tüm mudilerin korunacağını ve paralarına erişim sağlayacaklarını söyledi. ABD’de 2008 finans krizine yol açan konut balonunu önceden öngören Scion Asset Management Kurucusu Michael Burry SVB krizinin kolaylıkla çözülebileceğini söyledi ve Twitter’da “Burada gerçek bir tehlike göremiyorum” şeklinde paylaşım yaptı.