Borrell: Türkiye ile Karşılıklı Çıkarlar Çerçevesinde Çalışacağız

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yapmış olduğu görüşmeden sonra Türkiye ve Doğu Akdeniz ile alâkalı açıklamalarda bulundu.

Batı Alemi 25.03.2021, 12:35 25.03.2021, 13:00
Borrell: Türkiye ile Karşılıklı Çıkarlar Çerçevesinde Çalışacağız

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Doğu Akdeniz için Türkiye ile işbirliği ve karşılıklı çıkarlarımız temelinde el ele vererek çalışacağız" dedi.

Borrell, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşmede ele alınan konular arasında Doğu Akdeniz'de ilk sırada yer aldı. 

Toplantıdan sonra açıklama yapan Borell, "Doğu Akdeniz konusunda gerginliğin kalıcı olarak düşürülmesi için Türkiye ile işbirliği ve karşılıklı çıkarlarımız temelinde el ele vererek çalışacağız" dedi.

Borell Çin ile yaşanan gerginliğe de değindi, "Sınamalar ve fırsatları değerlendireceğimiz bir forum olarak Çin konulu ABD-Avrupa Birliği Diyaloğunu kurma konusunda mutabık kaldık" ifadesini kullandı.

Rusya da Gündemde

Rusya ilgili de açıklama yapan Borrell "Rusya'nın zıtlaşan tavrına karşı ve bu yolu terk etmesini teşvik edecek çabalarımızı koordine etme konusunda mutabık kaldık" dedi.

AB Liderleri Toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri de bugün çevrim içi toplanıyor. Gündemde Doğu Akdeniz, Rusya ve Çin ile ilişkiler bulunuyor. Ayrıca koronovirüs ve aşı kampanyaları da ele alınacak. Zirveye Amerikan Başkanı Joe Biden da çevrim içi katılacak.  

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak 05:24
Güneş 06:49
Öğle 13:00
İkindi 16:21
Akşam 19:01
Yatsı 20:21
Günün Karikatürü Tümü