Henüz ismi bilinmeyen beş Müslüman ülkenin İsrail'e ekonomik bir abluka uygulama kararı alacağı iddia edildi. Bu kapsamda, İsrail'e yük taşıyan gemilerin söz konusu ülkelerin limanlarına yanaşması yasaklanacak. Bu kararın İsrail'in bölgedeki politikaları ve Filistin'e yönelik tutumu nedeniyle alındığı belirtildi.

ABD'li sporcu: Mossad, Epstein üzerinden ülkeyi ele geçirdi ABD'li sporcu: Mossad, Epstein üzerinden ülkeyi ele geçirdi

Hangi beş ülkenin bu karara imza atacağı henüz açıklanmasa da, kararın İsrail ekonomisi üzerinde ciddi etkiler yaratması bekleniyor. İsrail'in uluslararası ticareti büyük ölçüde deniz yoluyla gerçekleştiriliyor ve bu abluka, ülkenin ithalat ve ihracatını olumsuz etkileyebilir.

Türkiye İsrail ile ticareti durdurdu

Ticaret Bakanlığı, İsrail'in Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar belirlenen kısıtlamaların yürürlükte kalacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada İsrail’i eleştirdikten sonra, “Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık” diye konuşmuştu.