Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile AUKUS kısaltması verilen 18 aylık nükleer ortaklık konusunda görüşmeler yapmak üzere San Diego'da buluştu. Üç lider, San Diego Körfezi girişindeki Point Loma Deniz Üssü'nde konuşmalarını yaptılar.

Biden "Bugün, caydırıcılığı ilerletme ve istikrarı teşvik etme konusundaki zorlu çalışmaların önümüzdeki on yıllar boyunca barış ihtimalini etkileyeceği tarihin bir dönüm noktasında dururken, ABD ortak geleceğimizin büyük bir kısmının yazılacağı Hint-Pasifik bölgesinde daha iyi bir ortak isteyemez." dedi.

ABD’nin cari açığı yüzde 11,5 artış gösterdi ABD’nin cari açığı yüzde 11,5 artış gösterdi

AUKUS işbirliği artacak

Üç ülke arasında 2021 yılında ilan edilen ortaklık, Avustralya'nın Çin'in askeri yığınağına karşı bir denge unsuru olarak, konvansiyonel motorlu gemilerden daha gizli ve daha yetenekli olan nükleer motorlu denizaltılara erişmesini sağladı.

Avustralya, AUKUS'un bir parçası olarak beş adede kadar Virginia sınıfı bot satın alıyor. Gelecek nesil denizaltılar Birleşik Krallık'ta ve Avustralya'da ABD teknolojisi ve desteğiyle inşa edilecek. ABD ayrıca Avustralya'nın kendi denizaltılarına sahip olmadan önce nükleer güçle çalışan teknolojiye daha fazla aşina olmasını sağlamak için Avustralya'daki liman ziyaretlerini de arttıracaktır.