Politico ve CNN’nin kaynaklarına göre, ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Rusya topraklarını Amerikan silahlarıyla vurmasına gizlice izin verdi.

Bu karar, Rus ordusunun Harkov bölgesine saldırısı nedeniyle Ukrayna'nın saldırıları püskürtmek için "esneklik göstermesine" izin vermeyi amaçlıyor.

Ancak bu iznin sadece Harkov çevresinde geçerli olduğu ve Ukrayna'ya verilmiş en güçlü mühimmat olan, 200 mil veya 300 kilometre uzaktaki hedefleri vurabilen ATACMS adı verilen uzun menzilli füzelerin Rusya'ya ateşleme izni verilmediği belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya bu silahların kullanımı konusunda kısıtlama getirilmesinin "kendilerini savunmalarını çok zorlaştırdığını" söyledi.

Fransa ve Polonya, Ukrayna'ya Rusya içindeki hedefleri vurma izni verilmesini desteklerken, Almanya bu fikre karşı çıktı.

Abd Ukrayna Silah Bsd

Vatikan’dan uyarı!

Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin, Ukrayna'nın NATO tarafından sağlanan silahları Rusya'ya karşı hedeflemesinin "kontrol edilemeyen bir tırmanmaya" yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Parolin, "Ukrayna'nın NATO silahlarıyla Rusya'ya olası saldırıları dünyamızın gidişatını endişelendiriyor. Bu, başka hiç kimsenin kontrol edemeyeceği bir tırmanmaya yol açabilir. Bu çok endişe verici bir ihtimal," dedi.

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin Ukrayna'nın Rusya'ya karşı Batı silahları kullanma yasağı üzerindeki kısıtlamaları gözden geçirmesini istedi. Bazı Avrupa ülkeleri bu stratejiye açıkça destek verdiğini belirtmişken, özellikle ABD ve Almanya karşı çıkıyor.

BM: Gazze’de 8 ayda altyapının yüzde 67'si yıkıldı BM: Gazze’de 8 ayda altyapının yüzde 67'si yıkıldı

Biden pozisyon mu değiştiriyor?

The New York Times'a göre, Biden, Ukrayna'nın Rus topraklarını Amerikan silahlarıyla vurmasına izin vermek için pozisyonunu değiştirmeye yaklaşıyor.

Kısacası ABD, Ukrayna'nın Rus uçaklarını yalnızca Ukrayna ve Rus hava sahasında vurabilmesine izin veriyor. Ancak Rusya'nın Harkov'a saldırıları nedeniyle, ABD pozisyonunu değiştirmek üzere ve Ukrayna'nın Rusya içindeki hedefleri vurmasına izin verme olasılığı yüksek. Bu değişikliğin sebebi, Ukrayna hükümeti, Avrupa müttefikleri ve NATO'nun baskıları ve Biden yönetiminin Rusya'yı durdurmak için daha fazla esneklik sağlama ihtiyacı.

Baran Haber