İzmir merkezli FETÖ operasyonunda 30 tutuklama İzmir merkezli FETÖ operasyonunda 30 tutuklama

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İsveç ve Hollanda'da Kur'an-ı Kerim'i yakma ve yırtma eylemlerini şiddetle kınadıklarını bildirdi. Bartholomeos, "Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıları bir 'delinin işi', bir 'kendini bilmezin işi' gibi kalıplara sokup es geçmeyerek cezalandırmak gerekiyor." ifâdelerini kullandı.

Diyanet ve Müslümanlar, Müslümanca davranmayı bir papazdan mı öğrenecekti?

Kur’an-ı Kerim yakılması hadisesiyle alakalı Müslümanlar gereken tepkiyi veremedi. Geçtiğimiz günlerde Murat Bardakçı sert bir yazı yazarak Müslümanların tepkisinin yetersiz olduğunu belirtmişti.

Bugün de Rum Patriği Bartholomeos Müslümanların göstermesi gereken tepkiyi göstererek “Bu tür hâdiselerin yaptırımları olmalı” şeklinde bir açıklama yaptı.

Diyanet Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak buradaki düşüncemiz, her ne amaçla olursa olsun her ne amaçla yapılırsa yapılsın, bu olayın özgürlükler çerçevesinde değerlendirilemeyeceği, inançlara saygı göstermek gerektiği, hiçbir şekilde böyle bir olayın kabul edilemeyeceğidir. Onlar hangi amaçla yapmıştır, niçin engel olunmamıştır, bunların pek çok cevabı olabilir. Hangi amaçla olursa olsun, bu kınanması ve lanetlenmesi gereken bir olaydır.” diyerek yetinmişti.