Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor

Olay dün öğleden sonra Ledra Palace sınır kapısı yakınında meydana geldi. BM denetimindeki ara bölgeye sınır oluşturan Burhan Tan sokağı üzerinde temizlik yapan KKTC Güvenlik Kuvvetleri’ne bağlı askerler ile BM askerleri arasında tartışma çıktı. Bir BM askeri, bir Türk askerini yumruklayarak darp etti. KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, sert tepki göstererek, “Gereken cevabı vereceğiz ve yanlarına kalmayacak.” dedi. BM Barış Gücü’nün sözcüsü Alim Sıddıque de olayla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydetti. Olayın yaşandığı Burhan Tan Sokak’ın KKTC topraklarında kaldığı belirtildi.

Müdahale Girişimi

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerleri, Lefkoşa’daki Yeşil Hat’a sınır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) toprağında, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) askerlerine müdahale etmeye çalıştı.

Dün KKTC topraklarındaki Burhan Tan Sokak'ta, GKK askerlerinin iş makineleri kullanarak ot temizleme işlemi yaptığı sırada meydana gelen olayda, BM Barış Gücü askerleri Türk tarafına girdi.

KKTC'den açıklama

Bu esnada BM Barış Gücü askerlerinin, müdahale etmeye çalıştıkları GKK askerlerinden birini darbettiği öğrenildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM’nin Pile-Yiğitler Yolu konusunda yaşananları hazmedemediğini, dolayısıyla agresifleşerek böyle bir tutum içine girdiğini kaydetti.

BM Barış Gücü askerlerinin yaptıklarının kabul edilebilecek bir şey olmadığını söyleyen Ertuğruloğlu, "Gerektiğinde tepkimizi ortaya koyacağız. Bu, emin olun yanlarına kalmayacak." dedi.

Ayrıca, konuyla ilgili olarak BM Barış Gücü de X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, "Tüm Barış Gücü askerlerinin en yüksek standartlarda hareket etme yükümlülüğü bulunuyor ve daima yaptıkları eylemden sorumlu tutulurlar. Kapsamlı bir soruşturma sonrasında uygun bir biçimde harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.