ABD'nin Irak işgalinin üzerinden 20 yıl geçti. İşgalin en unutulmayan anlarından biriyse Iraklı bir gazetecinin Bağdat'taki basın toplantısında George Bush'a ayakkabı fırlatmasıydı. Gazeteci Muntazar El-Zeydi, üzerinden yıllar geçse de yaptığına pişman olmadığını söylüyor.

Dünya, Gazeteci Muntazar El-Zeydi'yi dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabı fırlatmasıyla tanıdı. 

Bu olay, Irak işgalinin 20'inci yıldönümünde bir kez daha gündemde. 

Iraklı gazeteci Muntazar El-Zeydi, Bağdat'ta 2008'de düzenlenen basın toplantısında ülkesinin işgaline tepkisini, ayakkabı fırlatarak ortaya koymuştu.

Üzerinden yıllar geçse de Muntazar El-Zeydi yaptığına hiç pişman olmadığını söylüyor.

Muntazar El-Zeydi, “Bu sahne, sıradan bir insanın tüm gücüne, zorbalığına, silahlarına, parasına, medyasına ve otoritesine karşın o kibirli insana "Hayır" diyebileceğinin kanıtıdır. Bush'un yanıldığının, bütün bir halkı katlettiğinin Irak, Afganistan, Lübnan, Suriye gibi ülkelerin ve tüm bölgenin kaderini değiştirdiğinin kanıtıdır.” ifadelerini kullandı. 

El zeydi, ABD'nin işgaliyle iktidara gelen ıraklı politikacıları yolsuzlukla suçluyor ve sözlerine şunları ekliyor, "İşgalcilerle birlikte 20 yıl önce gelenler tüm başarısızlıklara ve yozlaşmaya karşın, hala iktidarda. ABD hepsinin sözde siyasetçi olduğunun bal gibi farkında.”

Bush'a ayakkabı fırlattıktan sonra gözaltına alınan ve 6 ay hapis yatan Muntazar El-Zeydi, serbest kaldıktan sonra Lübnan'a yerleşti.

2018'de seçimlerde milletvekili olabilmek için ülkesine geri döndü. Ancak seçimi kazanamadı.

El-Zeydi, yolsuzluklara karışan siyasetçilere karşı durmayı sürdüreceğini söylüyor.

NTV