Rusya-Ukrayna savaşı ekseninde yaşananları derledik.

Ukrayna savaşı 12’inci ayına girdi, Moskova yönetimi son süreçte saldırıların dozunu artırdı. Ukrayna yönetimi “yolsuzlukla mücadele” adı altında önemli yetkililerle hesaplaşıyor; Rusya’nın ise “Büyük Bahar Saldırısı”na hazırlandığı söyleniyor. Ukrayna, Batılı müttefiklerinden Leopard tankları bekliyor. Herson, Mariupol, Donetsk, Luhanks kuşatılmış vaziyette. Bahmut Donetsk bölgesi, askeri idare başkanı Pavlo Kyrylenko'nun ifade ettiğine göre, “büyük bir yıkımla karşı karşıya”. Kyrylenko, Telegram’dan yaptığı açıklamada Rus saldırıların arttığını duyurdu.

Ocak ayının son haftasında Başsavcı Yardımcısı Oleksiy Symonenko, Zelensky'nin danışmanlarından Kyrylo Timoşenko ve Savunma Bakanı Yardımcısı Minister Vyacheslav Shapovalov dahil olmak üzere önemli görevlerdeki bazı yöneticiler istifalarını sunmuştu. Herson ve Kiev valileri de görevden alınanlar arasındaydı.

Dışarıda Moskof ile cebelleşen Batı destekli Ukrayna Başkanı Zelenskiy, içeriye “reform” sözleri vererek birlikteliği sağlamaya çalışıyor. Zelenskiy, "Ukrayna'da yeni reformlar hazırlıyoruz. Sosyal, yasal ve siyasi gerçekliği birçok yönden değiştirecek, onu daha insani, şeffaf ve etkili kılacak reformlar." diye açıklama yaptı bugün.

Kremlin ise ABD yönetimine nükleer silah kullanılmaması için diyalog hâlinde kalınması gerektiğini söylüyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “ABD-NATO ve Avrupa ittifakı, Rusya’nın altyapısını yıkmak istiyor” açıklamasında bulundu.

Peskov “NATO'nun tüm askeri altyapısının Rusya Federasyonu'na karşı nasıl çalıştığını görüyoruz. Keşif uçakları ve uydu takımyıldızları da dahil olmak üzere tüm NATO istihbarat altyapısının Ukrayna rejiminin çıkarları için 7/24 nasıl çalıştığını görüyoruz” dedi.

Almanya Parlamentosu Başkan Yardımcısı da Kiev'e gitti. Bundestag yetkilisi Katrin Göring-Eckardt’ın Kiev ziyareti dikkat çekici. Almanya, Ukrayna’ya Leopard tankı vereceğini duyurmuştu. NATO, Almanya’nın Ukrayna’ya desteğinin az olduğunu söyleyip, baskı uyguluyor.

Batı medyasına konuşan Ukrayna ulusal güvenlik yetkililerine göre Rusya, önümüzdeki birkaç hafta içinde Ukrayna'ya ağır bir saldırı başlatacak.

Ukraynalı yetkililer son günlerde ABD yapımı F-16 savaş uçakları için lobicilik kampanyalarını artırdılar, Rus füze ve İHA saldırılarına karşı kendilerini savunmak için acilen ABD yapımı uçaklara ihtiyaçları olduğunu söylediler. ABD ise Ukrayna’nın talebini geri çevirdi.

Putin İngiltere'yi tehdit etti: "Gereken cevabı veririz!" Putin İngiltere'yi tehdit etti: "Gereken cevabı veririz!"

Rusya, Belarus ile ortak askeri tatbikatlarını artırıyor.

Avustralya, Rusya'ya insansız hava aracı sağlayan İranlıları yaptırım listesine aldı.

Mısır, ABD-Rusya arasında “buğday” diplomasisi yürütüyor

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry için yoğun bir hafta oldu. Mısır Dışişleri Bakanı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Kahire'de yaptığı görüşmeden bir gün sonra, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile görüşmek üzere dün Moskova'ya geçti. Sameh, ABD-Rusya arasında diplomasi dokuyor.

Görüşme, Mısır ile Rusya arasındaki bağların derinleştiği bir dönemde gerçekleşti. Daha bu hafta Moskova, Kahire'ye 42 bin ton buğday tedarik etti ve Mısır, Ocak ayında Rusya'dan buğday ithal eden lider ülke oldu. Kahire'nin Moskova'ya yakınlaşması, Washington yönetiminin elbette hoşuna gitmez.

İki gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugünkü OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatlarını görüşmek üzere Blinken'in ziyaret etmediği Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman ile bir telefon görüşmesi yaptı. ABD Başkanı Biden, Suudi Arabistan’a OPEC’in günlük petrol üretimini artırması için aylardır baskı yapıyor.

Rusya-Ukrayna meselesi etrafında sadece askerî değil siyasî ve ekonomik birçok mesele de dünyada tüm dengelerin hızla değiştiğini ve yakın bir süreçte yepyeni ittifaklarla karşılaşırsak şaşırmamak gerektiğini ihtar ediyor.

Haber-yorum: Oğuz Can Şahin