CIA Başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin daha fazla askeri yardım göndermemesi halinde Ukrayna'nın bu yılın sonuna kadar savaşı Rusya'ya kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Bill Burns tarafından yapılan bu ciddi uyarı, ABD Temsilciler Meclisi'nin, yeniden seçilmek isteyen Donald Trump'ın müttefiki Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından aylardır bekletilen Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık yardım paketini Cumartesi günü oylayacağı sırada geldi.

Başkan Joe Biden yönetimi, Ukrayna'ya daha fazla mühimmat ve diğer malzemelerin gönderilmesi için lobi yaparken, Batı yanlısı ABD müttefikinin daha fazla Amerikan yardımı almaması halinde Rusya'nın işgal güçlerine toprak kaybedebileceği uyarısında bulunuyordu.

Ancak Perşembe günü George W. Bush Merkezi'nde bir konuşma yapan Burns, risklerin artık çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması Sömürgeci Fransa’ya karşı Yeni Kaledonya'da halk ayaklanması

"Hem pratik hem de psikolojik olarak askeri yardımın getireceği destekle, bence Ukraynalılar 2024 yılında kendi başlarının çaresine bakabilecek durumdalar." dedi Burns.

"Ek yardım olmadan tablo çok daha vahim" diye ekledi.

Rusya Devlet Başkanı'na atıfta bulunan Burns, "Ukraynalıların 2024'ün sonuna kadar savaş alanında kaybetme ya da en azından Putin'i siyasi bir çözüme ilişkin şartları dikte edebileceği bir konuma getirme riski çok yüksek" dedi.

Burns savaşı "kaybetmek" ile neyi kastettiğini belirtmedi.

Burns ayrıca Ukrayna güçlerinin yeni mühimmat bulmakta ne kadar zorlandıklarını da anlatmaya çalıştı.

Burns, iki tugayın -2.000'den fazla askerden oluşan birlikler- sırasıyla " günlük 15 topçu mermisi" ve "toplam 42 havan mermisi" kaldığını söyledi.

Temsilciler Meclisi'nde Cumartesi günü yapılan oylama Ukrayna, İsrail ve Tayvan için ayrı ayrı hazırlanan yardım paketlerine ilişkin bir dizi oylamadan biri.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de daha fazla askeri yardım almadığı takdirde ülkesinin savaşı kaybedeceği yönünde ciddi uyarılarda bulundu.