Çin'in İstanbul Başkonsolosu Çin'in Doğu Türkistan'da kurduğu soykırım kamplarını savundu. 

Soykırımcı Çin, Doğu Türkistan'da kurduğu soykırım kamplarında, Uygur Türklerini yıllardır katlediyor. Ailesine ulaşamayan Uygur Türkleri uluslararası kamuoyuna sesini duyurmaya çalışıyor. 

Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yapılanlar gözler önündeyken kamera karşısına geçen Çin'in İstanbul Başkonsolosu, Doğu Türkistan'daki soykırım kamplarını savundu. Soykırım kamplarında tutulan 15 milyon Uygur Türkü için 'beyinleri hastalıklı' diyen Başkonsolos tepkileri üzerine çekti. 

Çin Başkonsolosu:

"Radikalizm düşüncesinden etkilenen kişi için. Onların beyinleri hastalıklı. Bu hastalığı iyileştirmek için o okulları kurduk."

Soykırım kamplarını dünyadan saklayan Çin'in Başkonsolosu, kamplarda Çince öğretildiğini söylerken Doğu Türkistan'ın dininin de yanlış olduğunu söyledi. 

Brezilya Devlet Başkanı: Gazze'de olan bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum Brezilya Devlet Başkanı: Gazze'de olan bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum

Başkonsolosun 'hastalıklı' sözlerine tepki yağarken Milli Futbolcu Kerem Aktürkoğlu da "Hastalıklı olan onların beyinleri değil; hastalıklı olan, insanları ailelerinden zorla koparıp toplama kamplarına götüren soykırımcı zihniyet. #UyghurGenocide" diyerek tepki gösterdi.