Çin'in kuzeydoğusunda bulunan Heilongjiang eyaletindeki sınır limanlarında Çin ve Rusya arasındaki ticaret hacmi hızla artıyor.

Çin'in Heilongjiang eyaletindeki Heihe ile Rusya'nın Blagoveshchensk şehri, sınır komşusu iki şehir. Heihe'deki serbest ticaret bölgesi, kurulduğu Ağustos 2019'dan bu yana iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Shunxing Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü bir açıklama yaparak "Şirketimiz, Şubat ayından bu yana önceki senenin aynı dönemine nazaran yüzde 50 artışla 1.200 ton meyve ve sebze ihraç ederek 6,5 milyon yuan (yaklaşık 1 milyon ABD doları) ticaret hacmi elde etti." dedi.

Öte yandan Çin-Rusya sınırında önemli bir kara limanı olan Heilongjiang'daki Suifenhe Limanı da yük treni hizmetlerinde hareketliliğe ve dış ticarette sağlam büyümeye sahne oldu.

Limanda Perşembe günü itibarıyla önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 1,7 milyon tondan fazla ithalat ve ihracat hacmi kaydedildi.

Bu konuda Suifenhe Tren İstasyonu personeli, "Uluslararası yük trenlerinin sorunsuz işlemesini sağlamak için farklı departmanlar arasındaki verimliliğimizi artırdık." ifadelerini kullanıyor.

Fed sıkılaşıyor mu yoksa parasal genişleme mi yapıyor? Fed sıkılaşıyor mu yoksa parasal genişleme mi yapıyor?

Çin ve Rusya arasındaki ikili ticaret 2022'de 190 milyar ABD doları ile rekor kırdı. İki ülke, bu yıl 200 milyar ABD doları tutarındaki ticaret hedefine ulaşmaya çalışıyor.