Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Rusya tarafından Kuzey Akım doğal gaz boru hattındaki patlamalarla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar taslağı hakkındaki tutumunu açıkladı.

Wang, Kuzey Akım doğal gaz boru hattındaki patlamaların büyük etki yarattığını, uluslararası toplumun çoğunluğunun olayın gerçeğinin su üstüne çıkarılması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Rusya tarafından sunulan karar taslağının BM’nin sorun üzerinde uluslararası soruşturma yapmasını ilerletmeyi amaçladığına dikkat çeken Wang, Çin’in Rusya’nın karar taslağına destek verdiğini vurguladı.

Wang, BM’nin başkanlığında uluslararası soruşturmanın yürütülmesinin şu an çeşitli ülkeler tarafından yapılan soruşturmalarda sinerji oluşturulmasına yardımcı olacağını ve olayın gerçeğinin bir an önce ortaya çıkarılmasını sağlayacağını kaydetti.

Sözcü, Çin’in bazı Batılı ülkelerin tutumlarına dikkat çektiğini, bu ülkelerden gerçekçi yaklaşımı benimseyerek, jeopolitik çıkarları bir kenara bırakıp BMGK üyelerinin yükümlülük ve sorumluluklarını ciddiyetle yerine getirmeleri ve karar taslağı üzerindeki istişarelere yapıcı bir şekilde katılmaları, BMGK’nde ilgili karar üzerinde en kısa sürede fikir birliğine varılabilmesi için çaba harcamaları beklediğini belirtti.