Avustralya-Britanya-ABD’nin ortak nükleer denizaltı üretim anlaşmasına karşılık Çin’den açıklama geldi. Pekin yönetimi, "Hata ve tehlike yolunda ilerliyorsunuz." dedi!

Biden yönetiminin Hint-Pasifik bölgesinde Çin'e karşı NATO benzeri oluşumlar kurma çabasının parçası olarak 15 Eylül 2021'de Avustralya, Birleşik Krallık (Britanya) ve ABD arasında ilan edilen üçlü güvenlik paktı AUKUS, ABD'nin San Diego kentindeki Point Loma Deniz Üssü'nde zirve düzenledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Britanya Başbakanı Rishi Sunak ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'yi ağırladığı zirvede, üç ülke arasında nükleer denizaltı teknolojisi alanında işbirliğini öngören anlaşmaya ilişkin yol haritası açıklandı.

Yine ABD savunma sanayini ihya edecek anlaşmaya göre, üç ülke ortak teknoloji kapasiteleriyle konvansiyonel silahlı, nükleer enerjiyle çalışan yeni nesil SSN-AUKUS denizaltıları üretecek.

Avustralya, ortak üretime geçilmesini beklemeksizin denizaltı filosunu modernize edebilmek için ABD'den nükleer enerjiyle çalışan saldırı denizaltıları alacak.

Deniz üssünde ikili görüşmelerin ardından Sunak ve Albanese ile ortak basın toplantısı düzenleyen Biden, "Bugün, AUKUS kapsamındaki ilk projemizi gerçekleştirme ve Avustralya'nın konvansiyonel silahlı nükleer enerjili denizaltı kapasitesini geliştirme adımlarını duyuruyoruz" diyerek ekledi:

"Denizaltılar nükleer güçle çalışıyor, nükleer silahlı değil.”

Biden de “Barış” mazeretiyle silahlanmaya devam edeceklerini belirtmişti.