ABD’de Hz. Peygamber’in tasvirini gösteren asistan üniversiteden kovuldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minnesota eyaletinde bulunan Hamline Üniversitesi, Dünya Sanat Tarihi dersinde öğrencilerine Hz. Peygamber’in resmini gösteren asistan Erika Lopez Prater‘i kovdu.

Dünya 11.01.2023, 15:56
ABD’de Hz. Peygamber’in tasvirini gösteren asistan üniversiteden kovuldu

ABD'nin Minnesota eyaletinde bulunan Hamline Üniversitesi'nde İslam Sanatları dersine giren profesör, sınıftaki öğrencilere Hazreti Peygamber’in tasvir edildiğini iddia ettiği iki resim gösterdi.

14 ve 16. yüzyılda resmedildiği belirtilen resimlerin gösterilmesinin ardından sınıftaki Müslüman öğrenciler, profesörü okul yönetimine şikayet etti.

Müslüman öğrenciler, kendilerini o topluluğa ait hissedemediklerini ve gereken saygıyı görmediklerini belirtti.

Olayın ardından soruşturma başlatan üniversite yönetimi, öğrencilere e-posta göndererek olayı saldırgan, saygısızca ve islamofobik olarak nitelendirerek, profesörün görevden alındığını belirtti.

Üniversite: “Müslüman öğrencilere saygı, akademik özgürlüğün önündedir”

Lopez Prater’e kovulduğu ve bir sonraki dönem derslere giremeyeceği bir e-posta ile bildirildi. Rektör Fayneese S. Miller’ın da imzaladığı metinde “Müslüman öğrencilere saygı, akademik özgürlüğün önündedir. Tıpkı diğer öğrenciler gibi, Müslüman öğrencilerin de güvende hissetmesi ve sayıldıklarını bilmesi bizim için çok önemli. Hem sınıf içinde hem de sınıf dışında” denildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü