Alimler Birliği'nden Türkiye'ye çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının sona ermesi için Türkiye ve Pakistan'a ara buluculuk çağrısı yaptı.

Dünya 27.02.2022, 23:15 27.02.2022, 23:10
Alimler Birliği'nden Türkiye'ye çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının sona ermesi için Türkiye ve Pakistan'a ara buluculuk çağrısı yaptı.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesi, iki ülke arasında komşuluk ilişkileri ve karşılıklı çıkara dayalı bir diyalogun başlaması temennisinde bulunuldu.

Dünya barışının herkesin sorumluluğunda olduğu, üstünlük kurmak ve aşağılamak için savaşmanın, İslam'da ve tüm semavi dinlerde yasaklandığı hatırlatılan açıklamada, savaşın tüm taraflar üzerinde yıkıcı sonuçlara neden olacağı ifade edildi. Açıklamada, "askeri güç kullanarak toprak genişletme ve hakimiyet kurma arayışı" reddedildi.

Türkiye ve Pakistan gibi, çatışan her iki tarafla da iyi ilişkileri olan ülkelerden, "yıkıcı savaşın bir an önce durdurulması için samimi ve ciddi ara buluculuk yapmaları" talebinde bulunulan açıklamada, savaşlarda "tüm dünyanın kaybettiği ancak en çok halkların kaybettiği" vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bugün, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına ilişkin sosyal medya hesabından "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her iki ülke ile de güçlü ilişkilerimiz olduğu için bugüne dek defaatle Rusya ile Ukrayna arasında ara buluculuk yapmayı teklif etti. Ayrıca müttefiklere ortak bir duruş sergileme çağrısında bulundu." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:29
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü