Almanya'dan Rus muhaliflere vize ve oturum izni kolaylığı

Almanya Rus hükümetini eleştirenlere vize kolaylığı getireceğini açıkladı. Yeni kabul edilen kriterlere göre Rus muhaliflerin Almanya'ya gelip yerleşmesinin hızlandırılacağını ve kolaylaştırılacağını duyurdu.

Dünya 30.05.2022, 21:00
Almanya'dan Rus muhaliflere vize ve oturum izni kolaylığı

Almanya Rus hükümetini eleştirenlere vize kolaylığı getireceğini açıkladı.

Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada yeni kabul edilen kriterlere göre Rus muhaliflerin Almanya'ya gelip yerleşmesinin hızlandırılacağını ve kolaylaştırılacağını duyurdu.

Sözcü bu uygulamadan yararlanabilecek kişilerin Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşa karşı tavır alan ve Moskova'nın baskısını hisseden insan hakkı aktivistleri, sivil toplum çalışanları ve Almanya ile bağlantısı olan gazeteci ve araştırmacılar olabileceğini ifade etti ve ailelerinin de bu uygulamadan faydalanabileceğini belirtti.

Sözcü uygulamadan yararlanabilecek kişi sayısını tahmin edebilmek için güvenilir bir yol bulunmadığını sözlerine ekledi, ancak başvuru sahiplerinin geçerli bir neden göstermesi gerektiğini vurguladı.

Almanya'nın bu adımıyla vize işlemlerinde bazı bürokratik engellerin kaldırılmasını ve Schengen turist vizesyle 90 gün olan kalış süresinin uzatılmasını amaçlıyor.

Ancak Başbakan Yardımcısı Robert Habeck "ülkemize casusları getirmek istemiyoruz" ifadelerini kullanarak Rusların Almanya'da ağırlanması için "yanlış kişilerin mutlaka ayırt edilmesi" gerektiğinin altını çizmişti.

Çalışan Ruslara da vize kolaylığı getirilmişti

Rus-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 600 yüz bin Ukraynalı'ya kapılarını açan Almanya'dan son dönemde Rus muhaliflere daha fazla koruma sağlaması isteniyordu.

Öte yandan hükümet geçtiğimiz haftalarda Alman şirketlerinde çalışmakta olan ve ülkelerine dönmek istemeyen Rusların vize işlemlerinin kolaylaştırılması için de girişim başlatmıştı.

Yeni getirilen koşullara göre yılda en az 42.992 bin euro kazanca sahip Rus çalışanlar ve aynı işveren altında Almanya'ya tansfer olmak isteyenlere vizelerinin otomotik yenilenmesi anlamına gelen "iş gücü piyasasına küresel erişim" fırsatı sunuluyor.

Euronews

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü