Biden: Afganistan’a boşuna ‘imparatorluk mezarı’ denmiyor

Biden bir saate yakın yaptığı konuşmada Afganistan’dan çekilme konusunda özür dilemeyeceğini, ülkenin zaten bir ‘imparatorluk mezarı’ olduğunu ifade etti.

Dünya 20.01.2022, 13:10
Biden: Afganistan’a boşuna ‘imparatorluk mezarı’ denmiyor

ABD Başkanı Biden, Afganistan'dan tartışmalı çıkış sürecine yönelik bir soru üzerine "Afganistan'ın tek bir hükümet altında birleşebileceğini düşünen varsa el kaldırsın. Burası imparatorluklara tek bir sebep için mezar oldu: Bu ülke birliğe müsait değil" ifadesini kullandı.

ABD'nin Afganistan'da asker tutmasının haftalık maliyetinin 1 milyar dolar olduğunu belirten Biden, burada kalmanın sadece daha fazla Amerikan askerinin ölümü anlamına geleceğini anlattı, "20 yılın ardından Afganistan'dan çıkmanın kolay bir yolu yoktu. Ne yaparsanız yapın bu mümkün değildi. Yaptıklarım için özür dilemeyeceğim" dedi.

Afganistan'daki sürecin eski yönetimlerin suçu olduğunu dile getiren Joe Biden, çekilme sürecini savunarak "Afganistan'dan çıkmasaydık, oraya daha fazla asker göndermek zorunda kalırdık. Taliban'ın bölgeyi ele geçirmesinden dolayı kendimi kötü hissediyor muyum? Evet. Ama dünyada birçok şey oluyor ve biz her sorunu çözemeyiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Şubat 2023
İmsak 06:41
Güneş 08:08
Öğle 13:23
İkindi 16:02
Akşam 18:27
Yatsı 19:49
Günün Karikatürü Tümü