Çin ve İngiltere arasında Falkland Adaları gerginliği

Çin lideri Şi, Arjantin Devlet Başkanı Fernandez ile görüşmesi sırasında İngiltere’ye seslendi. Adaların kontrolünün Arjantin’e geri verilmesini istedi. İngiltere ise "adaların egemenliğiyle ilgili tartışmaları reddediyoruz" açıklaması yaptı.

Dünya 08.02.2022, 23:00 08.02.2022, 22:57
Çin ve İngiltere arasında Falkland Adaları gerginliği

Çin’in Falkland Adaları hamlesi İngiltere’yi kızdırdı. Falkland Adaları, Pekin'de biraya gelen Çin ve Arjantin Devlet Başkanları'nın gündemindeydi.

Çin lideri Şi, adalar üzerinde Arjantin’in egemenlik iddialarını destekledi. İngiltere’den adaların kontrolünü Arjantin’e geri vermesini istedi.

İngiltere’den Çin'in bu adımına tepki geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Şi'nin talebine yanıtını sosyal medyadan verdi.

"Çin Falkland'ın egemenliğine saygı göstermeli"

"Falkland'ın egemenliğiyle ilgili her türlü tartışmayı tamamen reddediyoruz" paylaşımı yaptı.

"Falkland İngiliz ailesinin bir parçası ve onların kendi kaderlerini tayin hakkını savunacağız. Çin, Falkland'ın egemenliğine saygı göstermeli." ifadelerini kullandı.

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez de Pekin'deki görüşmede Çin'in Tayvan üzerindeki iddiasını tanıdığını açıkladı.

Falkland Adaları sorunu

Falkland Adaları'nın egemenliği statüsü, İngiltere ile Arjantin arasında sorun olmayı sürdürüyor.

Arjantin'in, Malvinas olarak isimlendirdiği adaları 1982'de işgal etmesinin ardından, iki ülke karşı karşıya gelmişti. Savaş İngiltere'nin zaferiyle sonuçlanmıştı.

Yorumlar (0)
27
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 13:00
İkindi 16:19
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Günün Karikatürü Tümü