İngiliz askerleri Taliban'dan burka giyerek kaçtı

İngiltere ordusuna bağlı özel birlik olan SAS askerlerinin, Taliban'dan nasıl kaçtıkları ortaya çıktı. İngiliz askerlerin kaçışına Afgan polisinin farklı renklerde burkalar sağlayarak yardım ettiği kaydedildi.

Dünya 05.09.2021, 20:00 13.09.2021, 11:29
İngiliz askerleri Taliban'dan burka giyerek kaçtı

İngiltere ordusuna bağlı özel birlik olan SAS askerlerinin, başkent Kabil'i ele geçiren Taliban'dan nasıl kaçtıkları ortaya çıktı.

20 kadar İngiliz askeri, bir taksi filosunda Taliban militanlarının barikatlarını geçerek yüzlerce kilometre yol kat etti.

Taliban'dan kaçış planı

Daily Star gazetesinin haberine göre, askerler, Taliban bayrakları sallayarak militanları karşılamak için Kabil'e gideceklerini söyledi.

İngiliz askerlerin kaçışına Afgan polisinin farklı renklerde burkalar sağlayarak yardım ettiği kaydedildi.

Havalimanına ulaşabilmek için burka giydiler

Konuyla ilgili bir kaynak, aylardır Afganistan'da bulunan özel kuvvet askerleri için "Askerler, silah ve mühimmat dışındaki teçhizatlarının çoğunu bıraktı ve burkalarla örtündü. Daha sonra beş taksiyle Kabil'e gittiler." dedi.

Haberde, "Ne zaman bir yol kesmeye denk gelseler, bir Afgan özel kuvvetleri askeri, kadınların çok dindar olduklarını ve Taliban'ı Afganistan'a geri getirmek istediklerini açıkladı. Burka işe yaradı." ifadesine yer verildi.

Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na ulaşan askerlerin, havalimanına mümkün olduğunca yaklaştığı ve sonrasında araçları terk ettiği belirtildi.

Askerlerin havalimanına giriş yaptıktan sonra burkaları çıkardığı, bir İngiliz subayı ile temasa geçmelerinin istendiği belirtildi. "İngiltere Savunma Bakanlığı, özel kuvvet operasyonları hakkında yorum yapmıyor." bilgisine yer verildi.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29
Günün Karikatürü Tümü