İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter: Taliban bu defa farklı

İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter, Afganistan'da Taliban'a alan tanınması gerektiğini savunarak "Bu Taliban, insanların 1990'larda tanıdığı Taliban'dan farklı olabilir" dedi.

Dünya 18.08.2021, 13:34
İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter: Taliban bu defa farklı

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın insan hakları ve kadınların özgürlüğü konusunda somut olarak nasıl bir politika izleyeceği henüz netleşmemişken, eski işgalci güçlerden İngiltere "Bu defa farklı olabilirler" açıklaması yaptı.

İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter, 'dünyanın Taliban'a yeni hükümeti kurması için alan tanıması gerektiğini' söyledi; Taliban'ın 'geçmişe kıyasla daha mantıklı davranabileceği' yorumu yaptı.

BBC'ye konuşan Carter, "Sabırlı davranmalıyız, sinirlerimize hâkim olmalıyız, onlara yeni hükümeti kuracak ve kendilerini gösterecek alanı tanımalıyız. Bu Taliban, insanların 1990'larda tanıdığı Taliban'dan farklı olabilir" dedi. Carter, "Eğer onlara alan tanırsak, bu Taliban'ın daha mantıklı olduğunu görebiliriz" derken, "Fakat kesinlikle aklımızda tutmamız gerek bir şey şu ki, onlar homojen bir örgütlenme değil. Taliban, Afganistan'ın kırsal bölgelerinden gelen ayrıksı aşiret figürlerinden oluşuyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41
Günün Karikatürü Tümü