İtalya’da kaybolan helikopterdeki 4’ü Türk 7 kişinin cansız bedeni bulundu

İtalya'da geçen Perşembe günü kaybolan helikopterin enkazına dağlık alanda ulaşıldı. Helikopterin düştüğü Modena kentinin valiliği, tüm yolcuların ve pilotun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dünya 11.06.2022, 19:35
İtalya’da kaybolan helikopterdeki 4’ü Türk 7 kişinin cansız bedeni bulundu

Modena Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "İlk yardım ekipleri, İtalya'da iş gezisinde olan 4'ü Türk vatandaşı, 2'si Lübnan vatandaşı yolcular ile İtalyan pilotun cansız bedenine ulaştı" denildi. Bölgede adli incelemelerin başlatıldığı da belirtildi.

Perşembe sabahı yerel saatle 09.30'da Lucca kentinden Treviso kentine doğru havalanan AgustaWestland AW119 Koala tipi helikopter kısa süre sonra radardan kaybolmuştu.

Helikopterde İtalyan vatandaşı pilot ile 4'ü Türkiye, 2'si Lübnan vatandaşı 7 kişi bulunuyordu.

Perşembe günü kaybolan helikopterin izine yaklaşık 2 gün sonra Cumartesi sabahı, Apenin sıradağlarında yer alan Cusna Dağı'nda rastlandı. Bölgeden geçen bir dağcının ihbarı üzerine helikopterin enkazı dağlık ve ormanlık alanda tespit edildi.

Arama çalışmalarına İtalya Hava Kuvvetleri, Alpler Kurtarma Ekipleri, itfaiye, mali polis ve sivil savunma ekipleri katılıyor; helikopter ve insansız hava araçlarının yanı sıra kara ekipleri de görev yapıyordu.

Türkiye'nin İtalya'daki diplomatik temsilcilikleri de arama çalışmalarını takip ediyordu.

Dört Türkün Eczacıbaşı çalışanı olduğu açıklanmıştı

Helikopterdeki 4 Türk vatandaşının, bir fuar için İtalya'da bulunan Eczacıbaşı çalışanları oldukları açıklanmıştı. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da bölgeye gitti.

Eczacıbaşı Topluluğu adına dün yapılan açıklamada, "İtalya'da Modena civarında radardan kaybolan ve içinde Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri kuruluşumuzda görev yapan dört arkadaşımızın da bulunduğu helikopteri arama çalışmaları, geniş bir ekip tarafından sürdürülüyor. İtalyan yetkililerin verdiği bilgiye göre arama çalışmaları, helikopterden en son alınan sinyaller ve güzergah doğrultusunda havadan helikopter ve dronelar, karadan ise resmi ve sivil arama kurtarma ekiplerinin yoğun çabaları ile yürütülüyor. Bölgeye giden Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve üst düzey yöneticilerimiz, Büyükelçimiz Ömer Gücük ile birlikte arama çalışmalarını yakından takip ediyorlar. Tüm dualarımız, arkadaşlarımızdan gelecek iyi bir haber için" denildi.

Eczacıbaşı çalışanlarının "Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için bulundukları İtalya'da bir temizlik kağıdı üretim tesisine gitmek üzere" helikoptere bindikleri belirtildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Şubat 2023
İmsak 06:34
Güneş 08:00
Öğle 13:23
İkindi 16:10
Akşam 18:37
Yatsı 19:58
Günün Karikatürü Tümü